Mindent a művészetekért, mindent a művészekért

Szerző és fotó: P. Csapucha Adrienn
2024.03.20. 18:05

Két évvel ezelőtt indította el a Magyar Művészeti Akadémia a regionális munkacsoportjait, szám szerint hetet az országban annak érdekében, hogy támogassák az alkotókat, a fiatal tehetségeket, népszerűsítsék a hazai kultúra követeinek kiemelkedő teljesítményét. Cél egyúttal az is, hogy programjaik, támogatásaik által azok a művészek is fókuszba kerüljenek, akik nem a nyilvánosság előtt, sokkal inkább műhelyeik rejtekében maradandót alkotnak a mindennapokban. A győri munkacsoport a megalakulás óta jelentős eredményeket könyvelhetett el, és a 2024-es esztendő is izgalmasnak ígérkezik.

A Győri Regionális Munkacsoport 2022. december 15-én tartotta alakuló ülését a Múzeumházban. A találkozón hároméves mandátummal Hefter Lászlót választották meg elnöknek. Akkor 25 akadémikus és 12 nem akadémikus köztestületi tag fejezte ki részvételi szándékát, a létszám pedig azóta csak nőtt, így már közel ötvenen tagjai az összetartó és kreatív közösségnek. A csoport alakulásában jelentős szerepet vállalt Kiss János, a Győri Balett egykori igazgatója, az akadémia alelnöke. „Három vármegyét fogunk össze, de hozzánk tartoznak egyes határ menti területek is, így például a Felvidék, ide is számos programot szervezünk. Az együttműködéseink kiterjednek az alapfokú iskolai, művészeti képzéstől egészen a professzionális művészet patronálásáig” – kezdte beszélgetésünket Hefter László. A Ferenczy Noémi-díjas magyar üvegművész örömmel vállalta az elnökséggel járó feladatokat, nem véletlenül. „A kultúra általában meghatározza az életünket. Ez egy olyan élményforrás, ahol az érzelmi kultúránk és a közösséghez való viszonyunk fókuszba kerül. Minden művésznek fontos, hogy megmutassa magát, hogy kiálljon az emberek elé és ott valamilyen véleményt formáljon arról, ami körülveszi” – fogalmazta meg véleményét az elnök.

Hefter László munkáját titkárként Kalló Dorottya segíti. Természetesen ő is szívesen beszélt eddigi tapasztalatairól és élményeiről a Győr+ Médiának. „Nagyon izgalmas dolog ez. Fontos célkitűzésünk, hogy a helyi alkotómunkát, a régióban tevékenykedő művészeket egyrészt egymás között is jobban megismertessük, másrészt pedig a kultúrafogyasztókkal is közvetlenebb kapcsolatba hozzuk. Azáltal pedig, hogy a művészeti tevékenységet segítjük, igyekszünk a győri munkacsoportot is egyfajta népszerű branddé tenni. Örülnénk ugyanis ha minél többen tudnának arról, hogy vannak országos szinten támogatási lehetőségek és a mi munkacsoportunk is arra vár, hogy minél izgalmasabb, színesebb projekteket tudjon segíteni” – hívta fel a figyelmet Dorottya.

A fiatalokat is megszólítják a művészek, középiskolásokat és egyetemistákat egyaránt. Nem csak a régiókban gondolkozunk, egy kapcsolatrendszert igyekszünk felépíteni, így számos előadásra invitáljuk a művészet iránt érdeklődő ifjú tehetségeket” – részletezte törekvéseik egy részét Hefter László.

Már most óriási sikerként könyvelheti el a győri munkacsoport, hogy míg 2023-ban 6 támogatott programmal büszkélkedhettek, addig ez a szám 2024-re már 22-re nőtt.

„Ez is mutatja azt, hogy egyre ismertebbé válunk, de látszik az is, hogy nagy az érdeklődés arra, hogy a művészek bemutassák a tevékenységüket, amire mi egy platformot biztosítunk. Nagyon sok kérelem érkezett hozzánk, a támogatott projektekbe igyekeztünk minden művészeti ágat bevonni. A három kiemelt pályázót, így a Mediawave-t, a II. Art Limes Szimpóziumot valamint a Hangköz Fesztivált 1-1 millió forinttal, míg a többi aspiránst nagyjából 300-400 ezer forinttal támogatjuk” – ismertette a titkár.

A győri munkacsoport saját szervezésű programmal is készül március 21-én, az ingyenes rendezvényre szeretettel várnak mindenkit.