Kihívásokkal teli évet zárt a Karitász

J. Kovács Andrea Fotó: Egyházmegyei Karitász
2024.01.19. 13:53

Mozgalmas, kihívásokkal teli évet zárt a Győri Egyházmegyei Karitász, s nem lesz unalmas az előttük álló időszak sem. Minderről Lőrincz Attila, a szeretetszolgálat igazgatója nyilatkozott a Győr Plusz Médiának.

„A sok feladatot, ami egyre gyarapodik, mindig a legjobb tudásunk szerint igyekszünk ellátni. Nincs két egyforma nap és nincs két egyforma élethelyzet. Fontos hogy a hozzánk fordulókat ne „esetként”, hanem emberként kezeljük. Precízen figyelünk arra, hogy a ránk bízott anyagi- és tárgyi adományokkal hogyan tudunk a leghatékonyabban segíteni; hogy azok valóban a legszükségesebb helyre jussanak. Nagy örömmel fogadjuk új adományozók jelentkezését, akár cégek, akár magányszemélyek esetében” – hangsúlyozta az igazgató.

A Karitász működésének alapját mindenhol a világon a plébániai önkéntes csoportok jelentik. Ők helyismeretüknél fogva hatékonyan feltérképezik és megtalálják a segítségre szorulókat. Egy jó Karitász csoport képes a szeretetszolgálat terheit levenni a helyi plébános válláról, és ellátni azt.

„Arra buzdítunk mindenkit, aki szívesen látna el önkéntesen ilyen nemes szolgálatot, hogy jelentkezzen a plébánián, mi pedig a csoport létrehozásához és működéséhez minden segítséget megadunk. Nyitott ajtóval várjuk a fiatalokat, a közösségi szolgálaton túl is örömmel fogadjuk a diákokat.”

Lőrincz Attila azt is elmondta, hogy a megkezdett munkák folytatásán, az évente állandóan visszatérő programok megvalósításán kívül szükséges a szervezet fejlesztése. Terveik között szerepel csoportjaik szakmai képzése, az ehhez szükséges körülmények megteremtése, központjuk fejlesztése, új igényre épülő programok, segítségnyújtási formák létrehozása.

Évről-évre folyamatosan nő a Győri Egyházmegyei Karitász által segített személyek száma. Mindenkivel foglalkoznak, aki megkeresi szolgálatukat, azonban munkatársai gondosan, kellő körültekintéssel megvizsgálják az ügyfél életkörülményeit, támogatási lehetőségeit, és csak ezután tudnak segíteni. Így próbálják kiszűrni azokat a „kéregetőket”, akik minden szolgálatot felkeresnek és ezzel más nehéz sorsú embertől vonják meg az adományozás lehetőségét. Célkitűzésük a szemérmes rászorulók felkutatása. Szeretnének minél több olyan emberhez eljutni, akik önhibájukon kívül kerültek nehéz helyzetbe és ezt szégyellik, ezért nem kérnek segítséget.

A bajba került családok és egyének ellátásán kívül más célcsoportjuk is van. A szervezet 2016 óta foglalkozik megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásával, mint akkreditált munkáltató. Műhelyükben hátránnyal, nehézségekkel küzdő, a nyílt munkaerő piacon munkát vállalni nem tudó, megváltozott munkaképességű embereket foglalkoztatnak. Az idei évben lehetőségük van létszámbővítésre, ha a meglévő partnereik mellé újabb beszállítók csatlakoznak.