Hat politikai stratégia a XX. századból

Győr+ Fotó: Marcali Gábor
2024.02.08. 10:26

Kevés olyan politikust vagy politikai gondolkodót találunk, aki átélte volna szinte a teljes XX. századot. Henry Kissinger nemcsak, hogy átélte, hanem aktívan formálta is a XX. század történelmét, mint az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója, majd az Amerikai Egyesült Államok külügyminisztere. Közelmúltban befejezett könyvében az államvezetésről hat kiemelkedő XX. századi vezető stratégiáját elemzi, melyeket Kiss Rajmund, az MCC Diplomáciai Műhelyének vezetője mutatott be a győri MCC-ben.

A XX. század második felének formálása olyan kiemelkedő politikai vezetőkhöz köthető, mint Konrad Adenauer, Margaret Thatcher, Charles de Gaulle, Richard Nixon, Anvar Szádát és Li Kuang-jao. Kissinger minden vezetőhöz egy-egy meghatározó vezetési stílust rendelt, mely szerinte sikeressé tette politikai vezetését és amellyel eredményesen tudta képviselni hazája érdekeit a nemzetközi politika porondján.

Ilyen jellemvonás Konrad Adenauer alázatossága, Margaret Thatcher meggyőzőképessége, Charles de Gaulle akaratereje, Richard Nixon egyensúly stratégiája, Anvar Szádát meghaladás stratégiája, illetve Li Kuang-jao kiválóság stratégiája. Kiss Rajmund e vezetői stratégiákat ültette át mai korunkra, bemutatta a mai európai államok vezetési anomáliáit, illetve fejlődési lehetőségeit. Hangsúlyozta, hogy bármilyen stratégiáról is legyen szó, fontos, hogy az erő és az érzékenység egyensúlya kialakuljon. Véleménye szerint a legkiválóbb tanítómesterünk a történelem, melyben meg kell látnunk a számunkra hasznos tényezőket és azokat ügyesen a saját javunkra kell formálni.

Az MCC győri központja hétről hétre kínál izgalmas szakmai programokat az érdeklődők számára. A következő előadás 2024. február 15-én 17:30-kor lesz A napóleoni háborúk geopolitikája címmel, mely során Hahner Péter, az MCC-Rubicon Történettudományi Műhely vezetője tart előadást. Szeretettel várjuk az érdeklődőket!

Korábban a témában:

Forrás: MCC