Három évtizede barátsággal a közéletben

P. Csapucha Adrienn Fotó: MekliZ Fotó
2024.03.08. 13:32

"A Fideszt már akkor is a lelkesedés jellemezte, melyet egy kiváló csapat, egy baráti társaság fogott össze" - így idézte fel az 1994-es esztendőt dr. Dézsi Csaba András és dr. Szakács Imre csütörtökön, a Zichy-palotában tartott "30 éve a politikában" című kerekasztal-beszélgetésen. Három évtizedet repültek vissza a múltba az est főszereplői, ez az év volt ugyanis az amikor megismerkedtek, és amikor elindult politikai karrierjük.

A találkozó kezdetén egy kisfilm segítségével indult a múltidézés, majd elsőként Győr polgármestere köszöntötte a megjelenteket és árulta el azt, mit jelentett számára az 1994-es esztendő.

„31 éves voltam. Akkoriban is már írtam újságcikkeket, főként társadalomkritikus publikációim jelentek meg, és mivel hasonló gondolataink voltak Szájer József a Fidesz egyik alapító tagja megkeresett, hogy lenne-e kedvem indulni parlamenti képviselőként. Bekapcsolódtam az egészségügyi kabinetnek a munkájába, ’94-ben a program írásában is benne voltam. Így indult, ekkor ismerkedtünk meg Imrével is, és ha jól emlékszem őt felvették, engem azonban nem” – mesélte nevetve a közönségnek dr. Dézsi Csaba András a jó hangulatú esten.

Ezt továbbfűzve dr. Szakács Imre kifejtette: ő sem gondolta sosem azt, hogy egyszer politikus lesz. „Győrzámolyon voltam jegyző valamint a szigetközi önkormányzatok szövetségének az alelnöke, és az akkori soproni irodavezetők kerestek meg, hogy hallották milyen lelkesen végzem a munkám a területen, így szívesen vennék ha képviselőjelölt lennék. Kértem pár nap gondolkodási időt, de a családdal egyeztetve végül igent mondtam. Belevágtunk” – ismertette a kezdeteket dr. Szakács Imre.

A harminc év alatt nagy karriert futottak be a közéletben is elismert szakemberek.

Szakács Imre még ugyanabban az évben a Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat alelnöke, 1998-tól 2014-ig Győr 2. számú választókerületének országgyűlési képviselője lett, majd 2002-től szintén 2014-ig a megyei önkormányzat elnöke, közben az Ifjúsági és Sportminisztérium politikai államtitkára. 2014 novemberétől főkonzul-helyettesként dolgozott Magyarország New York-i Főkonzulátusán.
Míg dr. Dézsi Csaba Andrást 1994-ben Nádorváros egyéni önkormányzati képviselőjévé választották, melynek azóta is megszakítás nélkül képviselője. 1998 és 2002 között a város alpolgármestere, 2020. január 26-tól Győr polgármestere. Számos tevékenysége mellett a Győri Szívcentrum megalapítója, így indulhatott el Győrben a szívkatéterezés, amely biztosítja a szívinfarktusos betegek 24 órás azonnali ellátását. 2001 óta a Magyar Judo Szövetség alelnöke, valamint 2002-óta a Magyar Olimpiai Bizottság tagja.

Az 1994-es választásokat végül az MSZP nyerte, de dr. Dézsi Csaba András és Szakács Imre egyöntetűen úgy fogalmaztak: „Bár akkor léptünk be a Fideszbe mikor kikaptunk, döntésünket mégsem bántuk meg azóta sem!”

A sikereket sorra halmozó politikusok egyúttal kiemelték, mindig a lelkesedés és a barátság vezérelte őket, hogy tevékenységükkel értékeket képviseljenek, építsék Győrt és a környező településeket.

Az egymás iránt érzett tisztelet végig érezhető volt a Zichy-palotában rendezett kerekasztal-beszélgetésen, ahol számos közös történetet is felelevenítettek a partnerek, nemegyszer mosolyt csalva a közönség arcára.

TV-s szerkesztő: Pulai Sarolta