Ha tavasz, akkor Hímes Tojás Napja

Németh Boglárka Fotó: Ács Tamás
2024.03.17. 14:40

A Tavaszi Fesztivál keretében újra megrendezték a Hímes Tojás Kiállítást és Vásárt a Generációk Házában. Az ország különböző vidékeiről érkeztek a népművészet ifjú mesterei és népi iparművészek, akik bemutatták tájegységük jellegzetes motívumaival díszített tojásait. Az érdeklődők megcsodálhatták a sárközi, a gyimesi és a moldvai csángó motívumokkal megírt tojásokat, de volt áttört, levélrátétes és különféle növényi színező anyaggal festett tojás is.

“Van egy tizenhárom asztalból álló kis kiállításunk, ők azok a művészek, akik az ország különböző pontjairól érkeztek. A gyönyörűen felújított udvarunkon pedig a győri népművészeket várjuk mindig, van itt szalmafonó, foltvarró, gyöngyékszer készítő, lehet ajándékokat is vásárolni. Ennek a programnak a különlegessége, hogy a családokat és a gyerekeket is várjuk, hiszen tíz különböző kézműves lehetőséggel, játszóházzal készültünk, nem csak írókázhatnak, de a húsvéti ünnep díszeit is elkészíthetik kollégáim segítségével”– számolt be a Győr+ Médiának Kokas Éva, a Generációk Művelődési Házának igazgatója.

Az emeleten a legkisebbek is megtanulhattak tehát tojást írni és áztatni, de csibés, kakasos, tojásos díszeket is készíthettek Húsvétra. 

A mesterek közül mindenki csodálatos tojásokkal érkezett, melyek közül kitűntek Mosonyi Éva, népi iparművész alkotásai. “Ez egyfajta családi örökség, kislányként is természetes volt, hogy tojást írtunk a nagymamával, ez a tevékenység pedig azóta is tart. Vannak hagyományos minták, ilyenek a gereblyés, a szerszámos vagy az állatot ábrázoló, de ebben az esetben is csak az állat egy bizonyos részét visszük fel a tojásra, ezeket pedig a saját ötlete, stílusa, elképzelése szerint mindenki saját maga változtathatja”- mesélte Mosonyi Éva aki hozzátette, hogy a tojásírás azért tudott így elterjedni az egész Kárpát-medencében, mert egy egyszerű technikáról beszélhetünk, amihez csupán egy íróka és olvasztott viasz szükséges.

“Általában ezek az eszközök voltak a házaknál, és Nagypéntek vagy Nagyszombat napján megírták, szigorúan főtt tojásra, aztán elvitték a templomba, ott megszentelték majd hazamentek és megették, ez tartotta életben a hagyományt, hogy mindig elfogyott és újra kellett csinálni”– mesélte az iparművész. 

A Generációk Házában tehát egész vasárnap húsvéti volt a hangulat, a programra pedig sokan érkeztek más városokból, falvakból is. 

Galéria: Ács Tamás