Díjeső és legendák a DAC-gálán

Németh Boglárka Fotó: Vig Norbert
2024.03.16. 08:55

Ünnepélyes hangulatban telt a március 15-e Győrben. A délelőtt folyamán az 1848-49-es forradalom és szabadságharc hőseire emlékeztek, majd a város díszpolgárai, Pro Urbe- és sajtódíjasai vehették át elismeréseiket, este pedig a 112 éves DAC futballklub legendás kiválóságait díjazták.

A Kristály étteremben sportemberek, egykori legendák és bajnokcsapatok, egy igazi összetartó futball közösség gyűlt össze. Az est vendége volt dr. Dézsi Csaba András, polgármester, aki örömmel fogadta a meghívást.

dr. Dézsi Csaba András

„Egy több, mint 100 éves, klasszikus nádorvárosi klubról beszélünk, ami olyan labdarúgókat nevelt ki, akik az NB I-ben komoly pályafutást tudhatnak magukénak. Örülök, hogy ezen a bálon a DAC minden generációja jelen van! Ez egy olyan klub, ami nagyon családias, hiszen előfordult, hogy több generáció játszott egy csapatban. Amikor polgármester lettem, az első hivatalos intézkedésem az volt, hogy visszaszereztem az államosított futballpályájukat. A korábbi tulajdonosok miatt került állami kézbe a pálya, de Szijjártó Péter külügyminiszter segítségével -aki saját maga is nádorvárosi és futballszerető is – sikerült visszaszerezni a DAC-nak”- számolt be a városvezető, aki arról is beszélt, hogy a DAC-ban nagyon fontos az utánpótlás nevelés, sok fiatal itt kezdi a labdát rúgni, orvosként pedig úgy vallja: “ép testben ép lélek” melyhez bármilyen fajta mozgás nagyban hozzájárul, hiszen ez az egészséges életmód egyik alapja.

Hontvári Tamás, a DAC klubigazgatója a Győr+ Médiának elmondta, hogy 1936-ban rendeztek elsőként DAC bált, a mostani alkalom azonban különleges, hiszen egy gálaestről van szó. „Szeretnénk, hogy ez az ünnepi est hagyományteremtő lenne, melyen a polgármester ezüst emlékérmeket ad át tíz legendának. Ez hatalmas dolog, hogy olyan DAC futballisták vannak körünkben, akik a 60-as, 70-es években hozzájárultak a klub kiemelkedő sikereihez”– emelte ki az igazgató, aki elmondta, hogy a DAC jelenleg a vármegyei első osztályban szerepel, a fő cél pedig, hogy visszaemeljék oda, ahová elődeik vitték, ami számukra legalább a nemzeti bajnokság szintjét jelenti. 

Hontvári Tamás

Az önkormányzat jóvoltából az estélyen ezüst emlékérmet vehetett át Hannich Péter, aki az egykori MÁV-DAC ikonikus alakja, már édesapja is a csapatban játszott, pályafutása pedig magasra ívelt, hiszen 27-szer húzhatta fel a címeres mezt magyar válogatottként és részese volt 1986-ban a brazilokat 3-0-ra verő magyar csapatnak is. 

Németh Miklóst is díjazták,  aki az NBI/B-s legendás MÁVDAC fedezete, vagy ahogy akkor mondták: halfsorának a tagja, szabadrúgásaitól pedig rettegtek az ellenfelek kapusai. Sulyok Istvánt is elismerték, aki gyors és technikás csatár volt, sokáig játszott a csapatban, majd később felelős vezetőként segítette a munkát. Takács József is átvehette az emlékérmet, aki a serdülő korosztályból az NBI/B-s felnőtt csapatig vitte, nagy odaadással járult hozzá a kék-fehér csapat sikereihez. Germán Ferencet is színpadra szólították, aki nem csak technikás játékosként, de később edzőként is hírnevet szerzett magának , hiszen az utánpótlás csapatait is edzette. Németh István helyett hozzátartozója vette át az elismerést. A “dupla tüdejű” középpályás  oroszlánként küzdött a pályán és majd egy évtizeden át erősítette a DAC csapatát. Gyömörei Sándort is kitüntették, aki játékosként- tatai katona idejét leszámítva- csak kék-fehér mezben lépett pályára. Sikeres edzői  pályafutás áll mögötte, volt kupagyőztes és bajnokságot is nyert az ifjúsági csapattal is. Tóth Lászlót is nagy örömmel díjazták, aki rangidős játékos, háromszoros magyar válogatott, a Nagyszentjános és az ETO Után került a DAC-ba. Csollány Imre sem maradt ki a díjesőből, aki villámgyors jobbszélső. Részt vett három NBI-es csapat kupából  való kiverésében is 1981-ben, csakúgy mint az utolsó NBIII-as bajnoki cím megszerzésében. Horváth Dénes is díjat vehetett át, aki két időszakban is a csapat játékosa volt, sikeres edzője is lett a csapatnak, a megyei 10. helyről – három év alatt – az NBII-ig juttatta a DAC-ot.  Az eseményen a kétezres évek legsikeresebb csapatának játékosait, edzőit, masszőrét is elismerték a klub emlékérmével.

Kapcsolódó témák: #DAC1904 |