A város nappali szobája

Fotó: O. Jakócs Péter
Földvári Gabriella
2020.03.04. 12:55

Könyvtárba ma már nem csak könyvet kölcsönözni járunk, hanem közösségi térként is használjuk, ahol jó beszélgetni, nézelődni, a szabadidőt eltölteni. A felújított Kisfaludy Károly Könyvtár is egy ilyen hely, amelynek országos szinten is csodájára járnak. Remélhetőleg a Herman Ottó utcai könyvtár felnőtt részlegének idei fejlesztését követően, ott is egyre többen találnak maguknak elfoglaltságot.

„A könyvtárnak olyan helynek kell lennie, ahová jó bemenni, amely barátságos, közösségi és társasági térként is működik” – hangsúlyozta dr. Horváth Sándor Domonkos, a dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér igazgatója.

Dr. Horváth Sándor Domonkos

A könyvtári modernizálások 2013-ban ennek szellemében kezdődtek a ménfőcsanaki fiókkönyvtárral, azóta a 168 települési könyvtár közül hatvanat újítottak meg. A Kisfaludy Károly Könyvtárat szakaszosan, emeletenként fejlesztették, mára csodájára járnak az intézménynek. Kellemes fogadótér, modern lift, barátságos kölcsönző részleg, új helyismereti kutató részleg, valamint intelligens rendezvényterem várja a látogatókat.

„A következő lépéshez, a Hermann Ottó úti felnőtt könyvtár átalakításához, egy magyar–szlovák pályázat nyitja meg a lehetőséget” – avatott be az igazgató. Új polcrendszer, vidámabb, üdébb látvány, kuckósabb, barátságosabb belső tér fogadja majd az érdeklődőket. Egy energetikai pályázatnak köszönhetően, remélhetőleg külső megújuláson is átesik az épület.

Fotó: Látványterv

A bibliotékában megtalálhatjuk a legújabb kiadványokat, a legfrissebb könyveket és sajtótermékeket. >Idén is mintegy 60 millió forintból vásárolhatunk új könyveket, emellett több tízmillió forintot költünk folyóiratokra, filmekre, hangzóanyagokra< ” – tájékoztatott a szakember. Ebben az évben mintegy 22 ezer kötetet rendelhetnek, a könyvek közül elsősorban a szépirodalom és szakirodalom reprezentánsait vásárolják meg a friss kínálatból a könyvtárak számára. A magyar könyvpiacon megjelenő szépirodalom 80 százalékát beszerzik, legyen az kortárs magyar vagy világirodalomi mű. Ezek mellett nagy hangsúlyt fektetnek a szakirodalom frissítésére is, a nyelvkönyvek, a számítástechnikai és a különféle tudományágak naprakész kiadványaira.

Összesen több mint 15 ezer beiratkozott olvasója van a győri könyvtárnak, akik 300–350 ezer dokumentumot kölcsönöznek évente. Tavaly legtöbben a Trónok harca videót kölcsönözték ki, a könyvek közül Náray Tamás Zarah öröksége és Kepes András Istenek és emberek című könyve volt a legnépszerűbb. A gyerekkönyvtárban Bartos Erikának a Bogyó és Babóca című sorozatát, valamint Marék Veronika Boribonját kölcsönözték ki a legtöbbet.

A 2020-as év programjairól szólva az igazgató kiemelte, a 20. Győri Könyvszalonra jubileumi programsorozattal készülnek, szeretnék meghívni a korábbi évek alkotói díjasait. A Könyvszalonon kívánják bemutatni az ötkötetesre tervezett várostörténeti sorozat első részét, amely Győr történetét mutatja be a kezdetektől 1447-ig.

A könyvtár ezek mellett számos kiállítással, előadással, zenés és irodalmi eseménnyel várja az érdeklődőket.

Kapcsolódó témák: #helyi fejlesztés | #közélet |