A könyv munka és kikapcsolódás

J. Kovács Andrea Fotó: Marcali Gábor
2023.09.17. 15:06

Augusztus 20. alkalmából dr. Horváth József könyvtáros, történész magas állami elismerésben részesült, Szinnyei József-díjat kapott a hosszú időn át nyújtott kiemelkedő teljesítményéért.

A kimlei fiú 1972-ben elsős gimnazistaként került a győri bencésekhez. Érettségi után elsőre nem vették fel az egyetemre, ezért a következő felvételiig munkahelyet keresett. Így talált rá a Baross úti megyei könyvtárra, melynek 1976. szeptember közepén lépte át először a kapuját munkavállalóként. A választás tartósnak bizonyult, mert idén tavasszal innét is ment nyugdíjba. Vagyis, a katonaidőt leszámítva, 45 évet töltött a könyvek világában. Közben munka mellett történelem–könyvtár szakon diplomázott az ELTE-n. Pár évre rá megszerezte a doktorátust, majd továbbképezte magát a kódexek, ősnyomtatványok, a muzeális régi könyvek specialistájává. A szakmájában minden munkafolyamatot ismer, végigjárta a ranglétrát, szakképzetlen kisegítőből többdiplomás intézményvezetővé vált. 2003 és 2012 között igazgatóként irányította a megyei könyvtárat, később a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér igazgatóhelyettese volt nyugdíjazásáig. A Széchenyi-egyetem jogi karán megbízott előadóként negyedszázada tart fakultációkat, főként a 17–18. századi végrendeletekről.

Halk szavú, nagy műveltségű, szerény ember dr. Horváth József, akinek a könyv jelent mindent. Egyszerre kutatási terület, munkaeszköz és kikapcsolódás is számára. „Százhuszonöt éve, 1898-ban hozták létre Győr város közkönyvtárát, ami az intézményünk jogelődje. Eredetileg segédkönyvtárként működött a városházi dolgozóknak. Amikor 1908-ban közkönyvtár lett, a lakosok érdeklődésének is próbált megfelelni. A könyvek mellett másfajta dokumentumtípusok is fellelhetők nálunk. Folyóiratokból több tízezer bekötött évfolyamunk van, a XIX. század közepéig visszamenőleg. Jelentős a helyismereti gyűjteményünk, ebben a könyveken kívül fotókat, képeslapokat, aprónyomtatványokat, plakátokat, gyászjelentéseket őrzünk. Van egy mikrofilmgyűjteményünk, amiben olyan időszaki kiadványokat találunk, melyek eredetiben nincsenek meg vagy nagyon hiányosak. Zenei gyűjteményünkben hanglemezek, CD-k, kottatár kapott helyet. Mindent összevetve, mintegy nyolcszázezres állományt kezel és őriz a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér” – kalauzol az épületben.

Megtudom azt is, hogy ma egészen másképp működik egy könyvtár, mint ötven-hatvan éve. Egyrészt rengeteg technikai segítség áll a könyvtárosok és az olvasók rendelkezésére. 1958-ban forradalmi újításnak számított, amikor a győri könyvtár az országban másodikként áttért a szabadpolcos rendszerre. Előtte ugyanis az olvasó nem válogathatott kedvére, a kölcsönzés úgy működött, hogy leadta a kérését, amit a raktárban kikerestek és a kezébe adták. Másrészt napjainkban teljesen más a szemlélet, lényegesen több a rendezvény, mint régen. Idén ősszel például huszonkettedik alkalommal lesz Győri Könyvszalon, amikor három nap alatt közel százhúsz programmal várják az olvasás szerelmeseit. Irigykednek is ránk az ország más részeiben, hiszen rengeteg ember megfordul ilyenkor közreműködőként és látogatóként.

A volt igazgatónak nyugdíjasként is telve a naptára. Szerkesztőtársaival a győri városmonográfia második kötetén dolgozik. Emellett kutat, publikál, konferenciákra jár és számos helyre hívják előadni. Családjában mindenki hivatásként műveli a szakmáját. Felesége optometrista, lánya állatorvos, veje fizikus. Horváth József számára az igazi kikapcsolódást a zene, a kertészkedés és a kerékpározás mellett természetesen a jó könyv jelenti.