Sportolók a stúdióban: Petrov Árpád és Petrov Iván
Szabó Csilla
2020.06.22. 08:23

Az úszás a múltja és a jövője is az ikerpárnak

Petrov Iván, a Győri Úszó SE vezetőedzője, sportért felelős polgármesteri biztos hat perccel fiatalabb ikertestvérénél Petrov Árpádnál, aki edzőként szintén a győri úszók edzői stábját erősíti. Az élet úgy hozta, hogy a fiatalabb testvér lett bátyja főnöke a klubnál. Kettejük kapcsolatáról és az előttük álló munkáról beszélgettek a Győr+ Rádió reggeli műsorában.

Petrov Árpád korábban a háromszoros olimpiai bajnok, Hosszú Katinka edzője volt. Miután elköszöntek egymástól tavaly novemberben, döntenie kellett, itthon vagy újra külföldön folytatja edzői pályafutását. Számos ország kereste meg ajánlatokkal, mégis Győr mellett döntött. „Annyira megtetszett a város, a biciklizés lehetősége a munkába járásra, a jó szomszédi viszony a közelben lakó emberekkel, amit még máshol nem tapasztaltam, hogy e mellett a város mellett tettem le a voksomat. Csak a legpozitívabban tudok beszélni a folyók városáról”- kezdte az edző.

Petrov Iván szerint ma Magyarországon jó a sportban dolgozni, tiszta viszonyok vannak, testvére döntésének örül. Mint sportért felelős polgármesteri biztos összegezte is az elmúlt közel négy hónapot. A koronavírus-járvány olyan helyzetet teremtett, ami még nem volt a emberek életében, kicsit keresztülhúzta a számításokat. Elmaradt versenyek, edzőtáborok, az olimpia is 2021-re tolódott. Nagyon sok mindenben kellett változtatni. „Azt látom, Győrben rengeteg ember szereti a sportot, ezután pedig remélem még jobban alakul az itteni sportélet.”

Arról, hogy öccse polgármesteri biztosként is dolgozik a továbbiakban, Petrov Árpád úgy gondolja, nem Iván, mint vezetőedző lépett előre, hanem a sport területe profitálhat belőle. Nem csak a legszűkebb környezetében tehet a jóért, az ügyek jó irányba meneteléért, hanem szélesebb körben is. Nagyon fontos és jó dolognak tartja, ha egy szakmabeli kap döntési lehetőséget, az előnyére válik a területnek. Mivel ugyanazt a nyelvet beszéli, mint a szakmában dolgozók, annak csak pozitív hozadéka lehet.

A Petrov-fivérek édesapja legendás edző volt, klubot alapított, és teljesen magától értetődő volt, hogy a gyermekeinek úszni kellett. „Minden hajnalban és délután edzésre jártunk. Sok gyerek keresi helyét ma a világban, mi nem voltunk unatkozó kamaszok, tulajdonképpen nem volt szabadidőnk” – emlékezett Petrov Iván. Az úszóedző testvérek abban egyetértettek, a mai rengeteg lehetőség, a fiatalokat ért milliónyi inger miatt most nehezebb a szülőnek, pedagógusnak és a gyermekeknek is.

„Pécsett laktunk, minden reggel 4 óra 45 perckor volt ébresztő, nem azon gondolkodtunk, hogy milyen ruhát húzzunk, hanem hogy ne fázzunk meg az uszodáig. A hideg edzőteremben melegítettünk. Össze sem lehet hasonlítani a mostani körülményekkel – mondta Petrov Árpád.

Hazánkban ma egy gyermek, ha sportágat választ, európai körülmények között sportolhat, Győrben pedig világszínvonalú lehetőségek várják, akár az Olimpiai Sportparkban, az Aqua Sportcentrumban vagy az Audi Arénában. A város a klubokat kiemelten támogatja, ami nagyon magas szakmai színvonalat is eredményez. „Ehhez képest mi egy négypályás 25 méteres medencében úsztunk, aminek az egyik vége 80, a másik 160 cm mély volt, és persze a hozzá tartozó szerénynek mondható tornateremben is edzhettünk”- tette hozzá Petrov Iván.

Petrov Árpád szerint egy testvére által is gyakran idézett József Attila versrészlet foglalja össze legjobban milyen útravalót kaptak otthonról : Ne légy szeles./Bár a munkádon más keres,/ dolgozni csak pontosan, szépen,/ ahogy a csillag megy az égen,/ úgy érdemes.” „Nem volt ennyi választási lehetőségünk semmiben, mint a mai gyerekeknek, más volt minden, 19 éves koromban tudtam saját keresetemből megvenni az első biciklimet, három úszónadrág, abból az egyik a nagyobbik testvérem által kinőtt, volt rajtam az edzésen, mert annyira elvékonyodott és átlátszott a sok használattól” – nosztalgiázott Petrov Árpád.

Sportolói mentalitásban sokkal önérzetesebbek ma a fiatalok a testvérek szerint, a következő évtizedek majd eldöntik, jobb-e ez az irány a sportban, vagy mégsem. A fivérek tudatosan készültek arra az útra, amelyen elindultak és bejártak az elmúlt években, sokat éltek külföldön, ahol rengeteg tapasztalatot szereztek. Ahogy mondták, nem volt B-tervük, a legtöbbet kellett kihozniuk a lehetőségekből. Nagyon sok élsportolóval is dolgoztak világszinten, ami nem azt jelenti, hogy távlati terveik túlmutatnak az országhatáron. „Még a megyehatáron sem. Magyarország külföldön mindig hiányzik egy magyar embernek, hiányzik a tejföl és a Túró Rudi, ha nem tudsz egy jó halászlevet megenni, ahol élsz” – sorolta Iván hozzátéve: „Hazánkban az edzők ma megbecsültek. Anno, amikor munkába álltunk, a mozijegyszedő háromszorosát kereste, mint mi. Sportban dolgozóként akkor itthon nagyon nehéz volt egzisztenciát felépíteni.”

Testvére, Árpád pedig azért tért haza tízéves Svájci edzőség után, mert fontosnak tartotta, hogy szűkebb otthonában tegyen a sportért, mindezt magyarul beszélve a hazájában, ami boldoggá teszi. A tehetségek kiemelt gondozása, az edzői tekintély elfogadása kell a sikeres munkához, és külföldön nem ugyanazok az elvek, mint itthon.

A kultúrát, azon belül a színházat és zenét különösen kedvelő testvérek elmondták, kiskamaszként Pécsett a remek színházi előadások hatottak rájuk amellett, hogy szerény pedagógusi fizetésüket kiegészítendő, szüleik lakásuk egy szobáját Peremartoni Krisztina, Jászai Mari-díjas magyar színésznőnek adták ki albérletbe. A művésznő megismertette és megszerettette velük a színház különleges világát, amit máig ható meghatározó élményként említettek.

Petrov Iván lakhatással is segíti a Felvidékről Győrbe érkezett úszónövendékeit. Azt vallja, nem csak a fiataloknak, de a sportnak is segít ezzel. „Abban hiszek a tanítványaimnál, hogy segítsem megtalálni az utat, amiben tehetségük van, és az lehet, hogy nem is az úszás. Ha kemény munkával tesznek a céljaikért, sikereket érhetnek el az élet bármely területén” – összegezte Petrov Iván.

Petrov Árpád a Hosszú Katinkával való közös munkáról elmondta, intenzív volt az együtt töltött másfél év, ami rengeteg utazással, edzéssel, versenyzéssel járt, és ami nagyon jó kiegészítése volt az eddigi karrierjének, amelyben a legjobb gyakorlati módszereket ismerhette meg. Jelenleg Győrben képzeli el a jövőjét, vonzó számára a kiváló infrastruktúra a sportban, a sportoló gyermekekben lévő úszás iránti alázat, amelyhez hasonlóval az USÁ-n kívül nem találkozott még. Úgy véli, ebben a környezetben lehet tovább alkotni a pályáján, ahogy fogalmazta: „Egy jó virágágyás a jelen és jövő bajnokai számára.”

Petrov Iván polgármesteri biztosként a győri sport következő időszakáról pedig úgy nyilatkozott, elindítanak egy játékos gyermektornát, az ukidót az óvodákban, folytatódik az ovifoci-program is. A fiatalabbakra koncentrálnak és ezzel párhuzamosan a Győri Atlétikai Klub státuszát szeretnék erősíteni, elérni, hogy az ország meghatározó egyesületévé váljon.

Kapcsolódó témák: #Győr+ Rádió |