Vádirat 60 ezer oldalas iratanyagból a győrszentiváni klán ellen

Győr+
2015.01.06. 13:54

Benyújtotta a vádiratot a Győr-Moson-Sopron Megyei Főügyészség a győrszentiváni klánként emlegetett gyanúsítottak ügyében.

A többéves felderítő, vizsgálati és vádelőkészítő munka eredményeként a Győr-Moson-Sopron Megyei Főügyészség az adóbevételt különösen nagy, vagy azt meghaladó mértékben csökkentő adócsalás bűntette és más bűncselekmények miatt vádiratot nyújtott be a Győri Törvényszékhez V. Róbert és tizenöt társa ellen – tájékoztatott közleményében dr. Takács Péter főügyész.

A vádirat szerint az erős családi és vagyoni kapcsolatban álló I.-V. r. vádlott V. testvérek, illetve unokatestvérük olyan hosszabb időre szervezett, összehangoltan működő bűnszervezetet irányítottak és vezettek, amelynek célja az Európai Unió tagállamai közti fémhulladék kereskedelemre vonatkozó adójogszabályok kijátszásával, adócsalás bűntettének elkövetősével jelentős illegális vagyon megszerzése volt – fogalmaz a közlemény.

A vádirati tényállás szerint a V. testvérek által Magyarországon vagy külföldön vásárolt vas, illetve rézhulladékot kamionokkal szállították a szlovák és cseh végfelhasználó vásárlókhoz, vagyis kohókhoz.

Az uniós tagállamok közti színesfém adás-vétel áfa-mentes volt, ezért – hogy a bűnszervezet az áfához hozzájusson –, a fémhulladékot megvásárló szlovák és cseh vevő cégeknél már a Szlovákiában majd Csehországban bejegyzett stróman cégek jelentkeztek eladóként, és a fémhulladékot áfával megnövelt vételáron értékesítették. A szlovák és cseh vevők a bruttó vételárat a stróman cégek számláira utalták, ahonnan a stróman cégek ügyvezetői azt készpénzben felvették és átadták a bűnszervezetet irányító V. család tagjainak. A stróman cégek névleges ügyvezetői a V. család rokoni és ismeretségi körébe tartoztak, és tisztában voltak azzal, hogy a bűnszervezet tagjaként látnak el névleges ügyvezetői feladatokat.

A stróman cégek az áfát nem vallották be, és nem fizették meg – rögzíti a vádirat.

A bűncselekményekből származó áfát a bűnszervezetet irányító V. család szerezte meg, abból ingatlanokat, nagy értékű gépkocsikat és egyéb vagyontárgyakat vásároltak, továbbá fedezték a környezetüktől markánsan különböző életvitelüket – írja tájékoztatójában a főügyészség.

A határokon átnyúló bűncselekmény-sorozat mind teljesebb felderítése érdekében a Győr-Moson-Sopron Megyei Főügyészség magyar, szlovák és cseh összetételű közös nyomozócsoport felállítását kezdeményezte az Európai Unió bűnügyi koordinációs irodájánál, az EUROJUST-nál. A három tagállam ügyészségeinek megállapodásával létrehozott közös nyomozócsoport keretein belül a résztvevő tagállamok nyomozó hatóságai (NAV, illetve a szlovák, illetve cseh rendőrség) közvetlenül végezhettek nyomozati cselekményeket a másik tagállam területén, jelentősen megkönnyítve és meggyorsítva a bizonyítékok összegyűjtését.

Magyarország részéről a nyomozást ügyészi irányítással a NAV Nyugat-Dunántúli Regionális Bűnügyi Igazgatósága végezte.

A büntetőeljárásban összesen mintegy 250 tanút és 16 gyanúsítottat hallgattak ki és harminc helyszínen végeztek házkutatásokat és lefoglalásokat a NAV győri pénzügyi nyomozói szlovák és cseh kollégáik közreműködésével. A két szomszédos ország költségvetésének több milliárd forintos kárt okozó bűncselekmény megtérülése érdekében a nyomozók luxusautókat, ékszereket, ingatlanokat és készpénzt is lefoglaltak, melyek összértéke meghaladja a 700 millió forintot.

A főügyészség szerint a NAV Nyugat-Dunántúli Regionális Bűnügyi Igazgatóságán jelenleg is folyamatban van három olyan büntetőügy, amely a fenti győrszentiváni bűnszervezet tagjaihoz köthető. Az egyik büntetőeljárásban az elkövetés módszere és az elkövetői kör ugyanaz maradt, mindössze a gazdasági társaságok nevei és az érintett időszak változott. Ezzel szemben a másik kettő nyomozás ingatlan adás-vétel kapcsán elkövetett csalás és csalási kísérlet miatt folyik szintén a győrszentiváni család egyes tagjai ellen.

A színesfémkereskedő bűnszervezet ügyében befejezett nyomozás hatvanezer oldalas iratanyagát a NAV pénzügyi nyomozói vádemelési javaslattal küldték meg a Győr-Moson-Sopron Megyei Főügyészség részére, ahol nemrég elkészült a vádirat.

A tizenhat vádlott közül nyolcan jelenleg is előzetes letartóztatásban várják a bírósági tárgyalást.

 

Fotónk egy korábbi bírósági tárgyalás előtt készült.