Nyakunkon a kullancsszezon

Győr+
2019.03.23. 08:00

A jó idő beköszöntével elkezdődött a kullancsszezon is. Érdemes odafigyelni rájuk, hiszen a vérszívó paraziták már nemcsak erdőben, hanem városi parkokban, kertekben is előfordulhatnak, ráadásul súlyos betegségeket is okozhatnak.

Magyarországon kb. húszféle kullancs él, de nem mindegyik terjeszt az emberre is veszélyes betegséget, és amelyik igen, az sem mindig fertőzött – olvasható a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet honlapján. A kullancs leggyakrabban a tölgyerdőket és az árnyékos helyeket kedveli, az erdő aljnövényzetében, a bozótosokban tartózkodik a legszívesebben. Manapság azonban nem ritka, hogy városi parkokban, sőt kertekben találkozhatunk vele. A kullancsok fűről, gazról és bokrokról legfeljebb másfél méter magasságból ráakaszkodhatnak az ember bőrére. A kullancs a bőr átszúrása előtt érzésteleníti azt, így akár napokig is észrevehetetlenül szívhatja a vért. A napokban olvasónk járt pórul, ő egy püspökerdei futás után talált magában kullancsot. Elment orvoshoz és nagyon jól tette, ugyanis két hetes antibiotikumos kúrával telnek a napjai azóta.

Mit lehet tenni kullancs-csípés esetén?

Ha felfedeztünk egy vagy több kullancsot, minél hamarabb távolítsuk el bőrből! A kullancs eltávolítására ne használjuk olyan módszereket, amelyek a kullancs légzését akadályozzák! Nem szabad a kullancsra olajat csepegtetni, potrohát semmivel sem bekenni, sőt megfogni sem, megnyomni, mert lehet, hogy ekkor “köpi” a kórokozót szervezetbe. Legjobb, ha kullancskiszedő-csipesszel közvetlenül a bőrfelszínen fogva kivesszük, de ha ez nem áll rendelkezésre, meg lehet próbálni hosszabb körmű hüvelyk és középső ujjal. A kullancsot lehetőleg egészen elöl, közel a fejéhez kell megfogni. Egyes vélemények szerint csavaró mozdulattal kell kihúzni, mások szerint kerüljük a csavaró mozdulatokat. A tapasztalatok azt mutatják, hogy pár órán belül kapott kullancs körömmel, csavaró mozdulat nélkül enyhe húzással többnyire kijön fej beszakadás nélkül. A kiszedett állatot azonnal pusztítsuk el!

A fej nem baj, ha bent marad a bőrben, az nem okoz különösebb problémát, mint bármely idegen test – kis reakciót kelt, majd kilökődik (ez valójában nem is a feje, hanem az állkapcsa). Sőt egyesek szerint jó megoldás az is ha éles késsel levágjuk, lefejezzük a kullancsot közvetlenül a bőr felszínén. Ha pár napon belül mégsem lökődik ki, el kell távolítani, mert gyulladást okozhat, fertőzést viszont már nem terjeszt.

Annál veszélyesebb viszont a potroh felszakadása. Akkor szinte biztos, hogy a seben keresztül a fertőzött kullancs béltartalma bekerül a szervezetünkbe.

Ezután jód oldattal (Betadine) kenjük be a kullancs helyét. Általában 7-10 nap alatt eltűnik a kis vörös csomó nyomtalanul.

Fontos, hogy jegyezzük fel a csípés helyszínét és időpontját. Figyeljük testünkön a csípés helyét még nagyjából két hónapon keresztül.

Fertőzés, betegség

Fertőzést jelez, ha néhány hét múlva a kullancscsípés körül kör alakban halvány pír jelentkezik, amely gyakran nem igazán feltűnő, nem viszket és nem fáj. Ez a bőrtünet csak a fertőzöttek mintegy 2/3-ában jelenik meg. Az esetek 20-30 százalékában a fertőzés jelei csak később jelentkeznek, ezek lehetnek ízületi, idegi vagy szívtünetek! Korai stádiumban a fertőzés jól gyógyítható, gyógyszeres kezeléssel. A fertőzött kullancsokból a kórokozó emberre való átvitelének valószínűsége annál kisebb, minél hamarabb eltávolítjuk a kullancsot (Az agyvelőgyulladás szempontjából 4-6 óra, a Lyme-betegség szempontjából 24 óra számít biztonságos időnek.).

Mi a kullancs-csípés által terjesztett agyvelőgyulladás?

A kullancs-csípés által terjesztett agyvelőgyulladás súlyos, életveszélyes megbetegedés lehet, amely vírussal fertőzött kullancsok csípésével terjed. Hazánkban átlagosan minden ezredik kullancs fertőzött az agyhártya-, agyvelőgyulladást (enkefalitiszt) okozó vírussal.


Komplikációk:

A betegség első tünetei a vírusfertőzött kullancs csípését követő 5-14 napon belül lépnek fel az oltatlan személyek kb. egyharmadánál, láz, fejfájás, rossz közérzet, végtagfájdalmak formájában.

A betegek egyötödénél fejlődik ki a betegség agyhártyagyulladással, agyvelőgyulladással, agyvelő- és gerincvelő-gyulladással járó második fázisa, amely a kullancs-csípést követő 4. héten kezdődik. A máj sejtjeit és a szívizmot is megtámadhatja a vírus. Súlyos esetekben arcideg bénulás, a tarkó, a vállöv és a karok bénulása léphet fel.

A kullancs-csípés által terjesztett agyvelőgyulladás következménye lehet hosszan tartó fejfájás, szellemi leépülés és részleges bénulás. Megbénulhatnak a végtagok és a légzésért felelős izmok is, valamint epilepsziára emlékeztető görcsök következhetnek be. A betegség nagyon ritkán halálos is lehet, de az esetek kb. 95 százalékában nyom nélkül gyógyul.

Hol fordul elő?

Európában Németország, Ausztria, Svájc, Svédország, Lengyelország, Horvátország és Szlovénia veszélyeztettek.

A vírus Magyarországon Budapesten és környékén, Zala, Somogy, Vas, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Fejér, Veszprém, Baranya, Nógrád, Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében honos.

Milyen más betegségeket terjeszt a kullancs?

A kullancs egy baktérium által okozott megbetegedést is terjeszthet. A Lyme-kórt előidéző baktérium sokkal gyakoribb a kullancsokban mint az agyhártya-, agyvelőgyulladást okozó vírus. Vidékünkön kb. minden 10. kullancs magában hordozza a Lyme-kór kórokozó baktériumát, melyet vérszívás közben a szervezetbe juttathat. A betegség nagyon hosszú ideig is elhúzódhat. Kezdetben, a kullancs csípése után néhány nappal egy piros, körkörös, gyűrű alakú folt jelenik meg a bőrön, ami aztán magától elmúlik. A betegséget nem könnyű megállapítani, de kezelni kell, mert ha krónikussá válik, ízületi gyulladást, (akár részleges mozgásképtelenséget is), arcidegbénulást, idegrendszeri panaszokat, memóriazavart, szívritmuszavar, szívizomgyulladást bőrgyulladást, az agyhártya, az agyvelő és az gerincvelő gyulladását is okozhatja és nagyon komoly fájdalommal jár. Antibiotikumokkal kezelik, de a terápia évekig is tarthat.

Hogyan tudunk védekezni?

Kullancsveszélyes időszakban (tavasztól a téli fagyok beálltáig) a bozótos, bokros területeken zárt ruházattal védekezzünk a kullancscsípés ellen. Ajánlatos zártan öltözködni. Felnőttek esetében az alsó testrészt kell védeni, a kullancs ugyanis az alsó régióban tanyázik és irtózik a napfénytől. Gyermekeknél természetesen a felső testrész is védendő.

Használjunk kullancsriasztó szereket! A szagok és illatok is fontos szerepet játszanak a rovarok életében. A kémiai készítmények gyakori alkalmazása viszont veszélyeket is rejt magában! A Polybé tabletta szedéséről nem egyértelmű az orvosok véleménye.

Kirándulás után, vizsgáljuk át a testünket, minden hajlatot, gyermekeknél pedig még a fül környéki hajas fejbőrt is tüzetesen át kell vizsgálni.

Nem minden kullancs fertőzött, de jobb elővigyázatosnak lenni, minél hamarabb a megfelelő módon távolítsuk, vagy távolíttassuk el a kullancsot.

Általában van bőrtünet – jelezve fertőzöttséget, de lehet minden bőr tünet nélkül is fertőzött valaki.

Szigethy Teodóra
Fotó: Pixabay, heimpalkorhaz.hu