Győr+
2017.03.21. 09:43

Hétvégén kezdődik a győri Egészség-Piac

Az idén már 23. alkalommal rendezik meg városunkban a lakossági egészségmegőrző programsorozatot. A szűrővizsgálatokkal, előadásokkal, egészséges programokkal 12 városrészben találkozhatnak a győriek március 24. és április 29. közöt.

Az Egészség-Piac 1993 óta, a WHO Egészséges Városok Program keretében valósul meg Győrben  az április 7-i Egészség Világnaphoz kapcsolódva. A programsorozat célja a lakosság figyelmének felkeltése a saját egészségének fontosságára, a résztvevők egészségi állapotának felmérése, a leggyakoribb megbetegedések megelőzése, valamint olyan ismeretek átadása, amelyek hozzájárulnak az egészséges életmódhoz. Az egyes helyszíneken az érdeklődők különböző szűrővizsgálatokkal találkozhatnak, köztük vérnyomás-, koleszterin-, vércukorszint méréssel, testsúly-, testzsír-méréssel, testtömeg index, csontsűrűség vizsgálattal, PSA méréssel, szemvizsgálattal, hallás vizsgálattal. Mindemellett előadásokat hallgathatnak meg, tanácsadáson vehetnek részt és különböző életmód programokat próbálhatnak ki (mozgás, sport, gyógytorna, egészséges ételkészítés, bemutatás, kóstoló). Az egyes helyszíneken gyermekprogramokat is kínálnak a fiatalabb generáció megszólítására.

 

 

Az idei téma: A depresszió

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) minden évben április 7-én ünnepli az Egészség Világnapját, 1948-as megalakulására emlékezve. A világnap idei témája: “A depresszió – Beszéljünk róla!”  Depresszióval küzdő emberek minden életkorban, minden életszakaszban, minden országban találhatók. A depresszió egy betegség, amelyet állandósult szomorúság és az érdeklődés elvesztése jellemez olyan tevékenységek iránt is, melyeket általában szeret az illető. A depresszió mentális problémákat okoz és befolyásolja azt a képességünket, hogy akár a legegyszerűbb hétköznapi tevékenységeket is elvégezzük, és sokszor pusztító következményekkel jár a családi és baráti kapcsolatokra, valamint a munkavégzési képességre. Legrosszabb esetben a depresszió öngyilkossághoz is vezethet. Magyarországon a felnőtt lakosság közel 20 százaléka életében legalább egy súlyos (major) depresszión átesik, és minden adott évben a népesség 6-8 százaléka, illetve minden adott hónapban pedig 3-5 százaléka szenved major depresszióban. A depressziós betegek jelentős hányada (fele, kétharmada) nem fordul orvoshoz vagy pszichológushoz panaszaival, mivel a betegek (és a hozzátartozók) nem is gondolják, hogy gyógyítható állapotról, illetve betegségről van szó.  A súlyos, kezeletlen depressziósok mintegy hatoda öngyilkosságban hal meg, és a befejezett öngyilkosságok 60-65 százalékát major depresszió alatt követik el. A depresszió azonban megelőzhető és kezelhető, ezért a kampány fő célja, hogy minél több depresszióval küzdő ember kérjen és kapjon segítséget.

Az Egészség-Piac 2017-es programjai március 24-én Gyárvárosban kezdődnek, 25-én Likócson és Kisbácsán folytatódnak. A részletes programok megtalálhatók ide kattintva.

Papp Zsolt
Fotó: o. Jakócs Péter