Győr+
2017.12.14. 11:57

Harminc év a környezetünk védelméért

A Reflex Környezetvédő Egyesület idén ünnepli harmincadik születésnapját. A jeles évforduló alkalmából szerdán kiállítás megnyitóval, előadással és kötetlen beszélgetéssel emlékeztek meg az elmúlt évtizedekről a Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Karán.

Összegyűltek az egyesület tagjai, barátai, szimpatizánsai és a családtagok, hogy együtt ünnepeljék a harmincadik szülinapot. Az érkezőket az intézmény aulájában kiállítás fogadta,  a tablók a Reflex életének legfontosabb fejezeteit, tevékenységeit, sikereit, kudarcait mutatják be. Ugyanezeket a fotókat, megemlékezéseket a Reflexikon című kiadvány örökíti meg, amely arról szól, hogy mit tettek, vagy próbáltak meg tenni az elmúlt 30 évben a környezetünkért, a jövőnkért a „Reflexesek”.

Horváth Ferenc, az egyesület jelenlegi elnöke megemlékezett a tizenkét alapító tagról, szólt arról, hogy az alapítás óta eltelt három évtizedben sok minden megváltozott a világban, a politikai, a gazdasági, a társadalmi viszonyok egyaránt, de ami nem változott az a Reflex. „Maradtunk ugyanazok, akik voltunk, erős szakmai hátérrel működő, megalkuvást nem ismerő, elhivatott civil szerveződés. Ez ad erőt és reményt, hogy tovább vigyük az alapítók által kitűzött célokat.”

Kalas György, az alapító atyák egyike, azokról a „harcostársairól” beszélt, akik már nem lehetnek itt. „30 évvel ezelőtt egy emberileg és szakmailag kiváló csapat döntött úgy, egyesületet alapít, amelyet a környezetünk védelméért történő tenni akarás hívott életre.”

 

Nagy Péter, a friss nyugdíjas Reflex önkéntese, 17 éve csatlakozott a szervezethez, többek mellett újságíróként is segítette a környezetvédők munkáját, ő működteti a Reflex pápateszéri ökológiai központját.

 

Csak néhány ügy, amelyért felemelték szavukat, tüntettek, vagy szakmailag kiálltak: ilyen volt a Bős-Nagymaros ügy a Duna elterelése ellen, vagy a kamionok kitiltásáért folytatott küzdelem, amikor még a Budapest-Bécs közötti teljes forgalom a Szent István úton haladt keresztül. Legnagyobb sikerüknek azt tartják, hogy 1989 márciusában végre sikerült kitilttatni a járműveket a győri Széchenyi térről. Fontos számukra a környezeti nevelés is, ezért számos pályázatot, előadást, programot szerveztek diákok számára, hogy a fiatalok minél jobban megismerjék és óvják a minket körülvevő világot.

A Reflexion című kiadvány itt tekinthető meg.

F.G.

Fotó: Vass Gergely