Győri jó példák a felzárkóztatás területéről

Győr+
2013.01.17. 11:23

A társadalmi felzárkóztatás legfontosabb kérdéseiről tartanak konferenciát Győrben január 17-én. A házigazda város is bemutatja jó gyakorlatait.

A szakmai rendezvényt „A társadalmi felzárkózás szakpolitikai eszközeinek fejlesztése, területi együttműködések esélyegyenlőség elvű fejlesztésének modellezése a közszolgáltatások terén” címmel rendezték január 17-én a Győri Nemzetközi Kereskedelmi Központban. A projekt célja az egységes társadalmi felzárkózás szakpolitikájának kialakítása, amelyhez meg kell teremteni a felzárkózás szakpolitikai szabályozásának intézményrendszerét.

 

A konferenciát Fekete Dávid alpolgármester nyitotta meg, aki elmondta, öröm számára, hogy Győr a konferencia helyszíne, hiszen városunk élenjáró a szociális területen, az esélyegyenlőség megteremtésének kérdéseiben. Az alpolgármester a győri példák közül kiemelte Újváros rehabilitációját, amely nem csak az épített környezet megújítását, de szociális rehabilitációt, ifjúságvédelmi és bűnmegelőzési intézkedéseket, a családsegítő szolgáltatások kiszélesítését és egyéb, esélyegyenlőségi programok megvalósítását jelenti.

 

 

Langerné Victor Katalin társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkár a mai hóesést szimbolikusnak nevezte, amely azt jelképezi, hogy a felzárkóztatásnak mennie kell, akár esik, akár fúj. Hangsúlyozta, a felzárkóztatás nem csupán Kelet-magyarországi kérdés, hiszen a mi térségünkben is vannak olyan területek, ahol ezek a problémák jelen vannak. Hozzátette, a konferencián éppen azért mutatják be a térség jó gyakorlatait, hogy azokat a résztvevők magukkal vigyék, és saját területükön alkalmazzák.

 

Antal Renáta az ÁROP 1.1.9. projektmenedzsere magát a projektet mutatta be, amelynek keretében a konferencia is megvalósult. Az ötszázmillió forint összköltségű program célja egy egységes, a társadalmi felzárkózást előmozdító szakpolitika létrehozása. Ennek érdekében nem csak több mint kétszáz jó gyakorlatot gyűjtöttek össze az országból, de 189 jogszabályt és 433 helyi szintű szabályozást is felülvizsgáltak, melyekkel kapcsolatban 384 módosítási javaslatot fogalmaztak meg.

 

Az egész napos konferencia három fő témacsoportra fókuszál. Először az oktatás, a képzés szerepét veszik górcső alá a felzárkóztatás tekintetében, majd a foglalkoztatás, végül az egészségügy, valamint a civil és egyházi programok kerülnek terítékre. Az előadások között érintik például az erdőgazdálkodás és a közfoglalkoztatás kapcsolatát, a felzárkózáshoz kapcsolódó képzési programokat. Bemutatják a Nemzeti Drogstratégiát, de a nap folyamán bemutatkozik a Czinka Panna Roma Kulturális Egyesület is. A Győrrel kapcsolatos előadások a szakképzésben létrehozott ösztönző rendszert, valamint az újvárosi rehabilitáció kérdését érintik.

 

Papp Zsolt

Fotó: mnt.hu