Győr+
2018.12.16. 13:00

Győri cég nyert termékfejlesztési agrárnagydíjat Budapesten

Hazai termékfejlesztési nagydíjat kapott a Pannon Agroteh Kft az AGROmashExpo-n. A magyara agrárgazdaság talán legjelentősebb szakmai rendezvényére évente több, mint 60 országból több, mint 300 kiállító érkezik, hiszen sokan itt mutatják be újdonságaikat a gazdálkodóknak.

A 2019. évi AGROmashEXPO, AgrárgépShow, Magyar Kert, Szőlészet és Pincészet kiállítás kapcsán minden évben kiosztják a termékfejlesztési díjat, amire idén 41-en nyújtottak be pályázatot. A zsűri két nagydíjat adott ki: gépesítés kategóriában nemzetközi díjat ítéltek az Axiál Kft. Claas Tucano 450 nevet viselő komnbájnjának, míg logisztika kategóriában a Pannon Agroteh Kft nyert környezetkímélő energiatermelési megoldásával.

A Pannon Agroteh Kft. egyedi technológiai megoldásokat kínál elsődlegesen a szárítás, brikettálás, biogáz, öntözés, állattartás és a megújuló energia területén. A cég vezetője Balla Jenő hat éve nyert már nagydíjat, az IKR szárítók és energiatakarékos adapterével, most azonban saját vállalkozásával pályázott a rangos szakmai elismerésre.

A díjazott termék lényegében egy komplett logisztikai folyamat, 100 %-ban magyar fejlesztés, amely során környezetkímélő módon, speciális gépek összekapcsolásával biztosítani lehet a fenntartható fejlődést és csökkenteni lehet a mezőgazdasági telepek energiafüggőségét. Esetünkben az alapfelállás a következő: adott egy biogáz üzem, ahol sok „hulladékhő” keletkezik a gázmotor hűtővíz ( 90 C°) és kipufogó ( 350-400 C° ) rendszeréből adódóan. A termelődő hulladékhő mellett rendelkezésre áll a biogáz telep végterméke – melyet szeparátumnak neveznek – de ezt csak nyáron tudnak hasznosítani. Az ugyanis a probléma, hogy magas a víztartalma, így állatok almozására nyári időszakban hűsítő hatású, télen azonban túl nedves. A mi ötletünk az, hogy a szeparátumot le kell szárítani 12%-os nedvességre, majd brikettálni. A brikettet később az állattartó telep fűtésére lehet hasznosítani kazánokban történő elégetéssel, ezáltal tárolhatóvá tehető az energia, illetve a szántóföldi növénykultúrákban tápanyagvisszapótlásra lehet hasznosítani, ezáltal mérsékelhető a műtrágyázás költsége” – a fogalmazott Balla Jenő.

A termék újszerűsége abból adódik, hogy a biogáz telepen rendelkezésre álló hulladék hőből és szeparátumból tárolható energiát állítanak elő plusz gáz ill. villamosenergia felhasználása nélkül. Ez az új termék a mezőgazdasági állattartótelepek energiafüggőségét tudja mérsékelni. A termék a környezettudatosság egyik zászlóshajója is, mivel a biogáz telep hulladékhőjének felhasználásával segíti elő az üvegházhatást okozó gázok csökkenését azzal, hogy külső energia – gáz ill. villamosenergia – felhasználása nélkül állít elő brikettben raktározható energiát.

Mindez azért fontos a gazdálkodók számára, mert az állattartás önköltségét tudják ezzel a megoldással tovább javítani, mivel a téli fűtést a saját brikettel meg lehet oldani a jelenlegi gázenergia igénybevétele nélkül. A szárított szeparátummal pedig a téli időszakban szükség esetén akár még almozni is lehet.

 

Sajtóanyag