Gusztusos zsemlegombócok

Győr+
2019.01.24. 19:40

Nehezen fogunk hozzá a zsemlegombóc készítéshez, de mutatok egy egyszerű, kevésbé maszatos elkészítési módot. Szószos húsokkal, de tejföllel, pirított hagymával is mennyei fogás lehet belőle.

Nálunk ez a gombóc kizárólag vadas mellé készült. Amikor anyukám főzte és csak „úgy magában” beleharaptunk az első adagba – mert természetesen mindenki azonnal kóstol mindent –, ami elkészült, már akkor nagyon finom volt. Nem csak olyan knédli vagy zsemle íz, hanem pirított zsemle íz, ami azt jelent: zsiradékban kis borssal, sóval néhol picit jobban is megsült zsemle- vagy kiflidarabok állnak össze tejjel meglocsolva. Annyira egyszerű, olcsó kis köret, mégis különleges és szinte bármilyen fogáshoz fogyasztható, így ha többet készítünk belőle, nem baj, jó lesz másnapra is!

Általában gombóc formájában készül, azért is hívják így, de az éttermekben már ezt a módszert alkalmazzák, mert nagyobb mennyiségekben és küllemben talán ez a kedvezőbb. Nálam teljes siker minden alkalommal, és szerény külsejük ellenére tényleg nagyon zamatosak.

Imádom őket gombaraguval, tejszínes csirkeraguval, vagy csak szimplán egy kovászos uborkával elharapdálni a konyhában nézelődve. Mindenki kipróbálhatja!

Bevásárló lista

12 db teljes kiőrlésű zsömle vagy kifli

3 ek zsír

1 liter tej (2.8%)

4 ek búzadara

1 kis csokor petrezselyem

1 kk őrölt bors

2 kk tengeri só

3 tojás (M méretű)

Eszközök: folpack

Elkészítés

1. A zsemléket – ha szikkadt még jobb – apróbb kockákra vágom, de nem mérvadó a méret, mert elázik. Egy sütőpapíros tepsire kiterítem, ahol nem baj, ha egymáson vannak. Meglocsolom az olvasztott zsiradékkal, megszórom borssal, sóval és 200 fokos előmelegített sütőben 10 percig sütöm. Kiveszem 10 perc után, átforgatom egy lapáttal és újabb 15 percig sütöm. Figyelem közben, hogy ne égjen meg, de barnásra piruljanak a szélső kockák. (Ez utóbbi adja meg az igazi ízét.) Kisebb adagnál serpenyőben, zsiradékon is piríthatjuk őket.

2. A pirított kockákat egy tálba öntöm, rá a tejet, tojást, a búzadarát és a friss, aprított petrezselymet adom hozzá. Összekeverem, állni hagyom 20 percig.

3. Egy folpackot veszek elő, levágok egy 30-40 cm-es darabot, a közepére, kb. 5 evőkanálnyi masszát kanalazok, felhajtom az egyik hosszabb felét, majd rá a másikat. Összecsípem a két rövid végét, becsavarom az egyiket is és a másikat, hogy ne folyhasson ki. Elkezdem hengergetni, mint egy sodrófát, picit össze is nyomom befelé, hogy töményebb legyen a rúd. A lényeg, hogy a „szaloncukor” két végére csomót kell kötni a folpackból. (Lásd a képen.)

4. Lobogó, 3-4 liter vízbe teszem bele őket, amennyi belefér egyszerre és 50 percig gyöngyöző vízben főzöm fedő alatt. Onnan tudom biztosan, hogy kész, ha elválik a folpack oldalától a zsemlehenger. Ne aggódjon senki, nem olvad meg a fólia.

Azonnal levehetem a fóliát, de olykor el is teszem a hűtőbe őket ezzel együtt, ha másnapra kell, vagy ha nem használom fel mindet. Szépen, azonnal szeletelhető és fogyasztható. Viszont, ha újramelegítem a sütőben (fólia nélkül), pici vízzel locsolom meg és olajjal.

Szarka Zsófi