Győr+
2016.12.18. 14:02

Felszentelték a győri harangokat – galériával

Hatalmas érdeklődés mellett meg- és felszentelték a győri Széchenyi téri Bencés templom hat új harangját. Az ünnepség után szentmise kezdődött, mely alett elkezdték beemelni a harangokat a helyükre.

Sárai-Szabó Kelemen perjel, a győri Bencés templom igazgatója köszöntötte a jelenlévőket, a harangok felszentelőit, dr. Várszegi Asztrik, püspököt, pannonhalmi főapátot, dr. Veres András győri megyéspüspököt, valamint Fazakas Márton csornai apátot.

 

Az ünnepet beárnyékolta Horváth Dori Tamás atya, a gimnázium korábbi igazgatójának szerdai hirtelen halála, a lélekharang őt fogja először búcsúztatni december 23-án.

A templom igazgató megköszönte az adományozóknak a nem csekély anyagi áldozatot, melyet az új harangokért tettek. Megköszönte az innsbrucki Johaness Grassmay harangöntő mester, Molt Balázs harangszakértő, és Mátéfy Balázs harangdíszítő munkáját is.

Nagy ünnep, hogy a 375 éves templom 2016-ben visszakaphatta a száz éve elvesztett harangjait. A harangszentelő ünnep legyen a remény ünnepe is, hogy vannak még jó szándékú emberek, olyanok, akik értéket akarnak teremteni. A harangok hangja emlékeztessen mindenkit arra, hogy a maradandóért, az igazi értékekért, az emberségért küzdjünk – fejezte be köszöntőjét Kelemen atya.

A harangokat levéltári források, méretük és eredeti hangképük alapján pontosan rekonstruálták. A harangokat egyenként áldották meg az atyák.

A Szent Mór-harang a Pannonhalmi Szent Mór püspök tiszteletére készült, aki a bencés monostor védőszentje. Tulner Valéria adományából öntették, súlya 1900 kg, átmérője 142 cm, a hangja d1.

A Szent Mihály-harangot Szent Mihály főangyal és a bencés mindenszentek tiszteletétre szentéltek fel, mely a reggeli és az esti Úrangyala imádságra hív. Dr. Havasi Ferenc, Horváth Ferenc, Horváth Ernő, Horváth Ottó, dr. Solymosi Péter, Tagai István és családjaik, valamint Kiss Ferenc és fia Artúr, Lengyel Tibor és fia Tamás, Kocsis Róbert és munkatársai, valamint az Európai Borlovagrend Győri Legációja adományaiból készülhetett el. Tömege 780 kg, átmérője 107 cm, hangja g1.

A Szent Ignác-harangot Loyolai Szent Ignác tiszteletére készíttette a Győri Önkormányzat, ezzel kifejezve a tiszteletet a jezsuita és bencés szerzeteseknek, akik munkájukkal építik a város közösségét, valamint tisztelegni kívánnak vele a világháborúk katonai hősei és polgári áldozatai előtt. A harang 560 kg, 90 cm átmérőjű és a hangja a1.

A Szent Márton-harangot a Tours-i Szent Márton püspök tiszteletére a Bogisich család készíttette. A harang az idő értékére emlékeztessen, hogy ki tudjuk használni a nekünk adott időt és egyre jobban tudjuk kamatoztatni tálentumainkat. A tömege 230 kg, átmérője 71 cm, hangja d2.

A Szent Maurus-harangot Szabó Csaba családja készíttette a bencés rend alapítójának, Szent Benedeknek az egyik első tanítványa emlékére. Tömege 170 kg, átmérője 65 cm, hangja e2

A Szent Placidus-harang Márton László és Szabó Dezső családjai adományából készült. Szent Placidus Szent Benedek első tanítványa volt Szent Maurus mellett. A harang 100 kg, átmérője 54 cm, hangja g2.

A harangáldást követően ünnepi szentmise kezdődött a templomban, melyet kivetítőn keresztül követhettek a Széchenyi téren azok, akik nem jutottak be a templomba. Eközben elkezdődött a harangok beemelése a helyükre.

A régi Szent Benedek-harang és új társai karácsony éjszakáján, az éjféli szentmise előtt szólalnak meg először együtt.

Földvári Gabriella
Fotó: Marcali Gábor