Égből jön a segítség

Győr+
2019.01.27. 17:20

„Minden mentési szituáció egy extra körülmény, ahol a legfontosabb gyorsan segítséget nyújtani. A legnehezebbek a gyermektragédiák” – mondja a légimentők munkájáról Nagy Boglárka, a Magyar Légimentésért Alapítvány alapítója, aki a megyei közgyűlés előtt számolt be a balatonfüredi bázis 2018-as évi tevékenységéről.

Az országban jelenleg hét légimentőbázis van: Budaörsön, Balatonfüreden, Sármelléken, Pécs-Pogányban, Szentesen, Miskolcon és Debrecenben. Megyénket az egyik elsőként alakult balatonfüredi bázis szolgálja ki, amelynek ellátási területébe Veszprém, Fejér és Somogy megye is beletartozik. A bázison hat magasan képzett orvos és nyolc paramedikus (repüléstechnikai feladatokat is ellátó mentőápoló) dolgozik. A helikopter személyzete háromfős. A légijárművet minden esetben tapasztalt pilóta vezeti. Az orvost mentőtiszt vagy mentőápoló segíti a betegellátásban. A megyénk területén balesetet szenvedett sérülteket minden esetben a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórházba szállítja a mentőhelikopter – kezdte az adatok felsorolását Nagy Boglárka. Hozzátette, a súlyos balesetek, a gyermeksérültek, a kritikus állapotú betegek és az időfaktoros helyzetek, mint az infarktus és a stroke elsőbbséget élveznek, ha mentőhelikopter riasztása mellett döntenek. A légimentők az Országos Mentőszolgálat irányítása mellett repülnek. A helyszínre érkezés után megkezdődik a beteg stabilizálása, ellátása, a mentőhelikopter csak stabil beteggel indulhat el a kijelölt kórházhoz.

A mentőhelikopter napi átlagban kétszer, évente körülbelül hatszázötvenszer emelkedik a levegőbe, hogy személyzete gyors segítséget nyújtson a bajba jutottaknak. Az elmúlt egy évben összesen 42 alkalommal vittek súlyos sérültet Győrbe helikopterrel, a balatonfüredi bázison 2018 szeptemberéig összesen 519 feladatnál jártak, ennek ötödét adta megyénk.

A Magyar Légimentésért Alapítvány alapítója kiemelte, mentőhelikopterrel a sérült gyógyulási esélyei jóval magasabbak. Összehasonlításként elmondta, Sopronból a helikopter húsz perc alatt ér Győrbe, míg ugyanezt a távot egy mentőautó több mint egy óra alatt teszi meg.

A Légimentők megalakulásuk óta nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy a legmodernebb eljárásokat alkalmazzák. Újítás a betegekhez, sérültekhez történő vérszállítás lehetősége, így a kivérzett súlyos sérült vérpótlását a helyszínen meg tudják kezdeni. Ezt mentéstörténeti mérföldkőnek nevezte Nagy Boglárka. Kiemelten fontos a térség légimentés-ellátásának hatékonyabbá tétele is. „A gépek a legmodernebb eszközökkel rendelkeznek, mégis vannak hiányzó életmentő berendezések, úgy mint a mellkaskompressziós gép és az ultrahangkészülék. Előbbi az újraélesztésnél és a keringés stabilizálásánál játszik fontos szerepet, utóbbi segítségével pedig előre lehet jelezni a kórháznak, hogy lesz-e szükség vérre vagy a műtő előkészítésére” – hangsúlyozta Nagy Boglárka.

Az alapítvány küldetéséről szólva Nagy Boglárka elmondta, a mentőhelikopterek felszereltségének biztosítása mellett a mentőhelikopteren szolgálatot teljesítők továbbképzését, a legmodernebb eljárásrendek kidolgozásának, továbbfejlesztésének támogatását is feladatuknak tekintik. Segítség lenne, ha beszerezhetnének új oktatási eszközöket, számítógépes szimulációs technikát. Mindebben az alapítvány jelentős szakmai támogatást kap a győri kórházban dolgozó dr. Sütöri Dávid traumatológus orvostól, aki a balatonfüredi bázison légimentő szolgálatot is teljesít. Nagy Boglárka hangsúlyozta, Magyarországon jelenleg négy bázis szorul teljes fejlesztésre és szükséges lenne egy nyolcadik bázis megépítése is.

A megyei közgyűlés legutóbbi ülésén egyhangúan szavazta meg azt az elnöki indítványt, melyben a megyei önkormányzat saját költségvetéséből 400 ezer forinttal támogatja a balatonfüredi állomás eszközbővítését. Németh Zoltán, a közgyűlés elnöke elmondta, egyetértettek abban is, hogy a légimentők kiemelt feladatot látnak el, munkájuk anyagi és erkölcsi támogatása nem lehet kérdés, hiszen közös felelősség, hogy ezen fejlesztések megyénk lakosai számára megvalósuljanak.

Szerző: Szigethy Teodóra
Fotó: Magyar Légimentésért Alapítvány