Döntöttek a Szent László-díjasokról

Győr+
2019.05.31. 12:47

Elfogadták Győr ifjúsági koncepcióját, városrészi elismeréseket adtak át, s döntöttek a Szent László-díjakról is a város pénteki közgyűlésén.

Dr. Bakó Ferencre, a 77 éves korában elhunyt egykori önkormányzati képviselőre, alpolgármesterre egy perces néma fölállással emlékeztek a képviselők. Ezt követően Borkai Zsolt polgármester a város szolgálatáért járó elismeréseket adott át városrészi képviselőknek. Városrészek szolgálatáért Bácsa Szolgálatáért elismerést vehetett át Csöndes Lászlóné, a Bácsai Gyöngyvirág Nyugdíjasklub vezetője, Belváros Szolgálatáért elismerésben részesült Tálos István, a Győr-Belvárosi Plébánia szolgálatában eltöltött több mint három évtizedes munkásságáért.

Marcalváros Szolgálatáért elismerést kapott Dr. Szilágyi Ildikó Mária, csecsemő- és gyermekgyógyász, míg a Pinnyéd Szolgálatáért díjat Eőry Csilla vehette át közösségi tevékenységéért.

A Révfalu Szolgálatáért elismerés Konyhai Szilveszterné vehette át a Polgári Nyugdíjas Körben végzett tevékenységéért, míg a Szabadhegy Szolgálatáért díjat Horváth Zsoltné körzeti nővérként végzett munkájáért kapta.

Az előterjesztések döntő többségét hozzászólás, vita nélkül fogadták el a képviselők.

Az önkormányzat döntött egy Csillaggyermek emlékhely kialakításáról. Rózsavölgyi László (Fidesz-KDNP) az Oktatási, Kulturális, Sport és Turisztikai Bizottság elnöke arról adott tájékoztatást, hogy a meg nem született, vagy elhunyt gyerekek emlékére állított szobor ötlete polgári kezdeményezésre született, alkotója Lebó Ferenc lesz.

Az ifjúsági koncepcióhoz elsőként Dr. Neupor Zsolt (DK) szólt hozzá. A helyzetfeltárást, az előkészítő munkát alaposnak, jónak tartotta, de hiányolta azoknak a kitörési programoknak a cselekvési tervben történő megfogalmazását, melyek az Európa Kulturális Fővárosa (EKF) pályázatában is megfogalmazódtak, illetve amit hiányolt a bíráló bizottság. Dr. Fekete Dávid alpolgármester pontosította a képviselőt, az EKF első fordulójában valóban átfogóbb koncepciót kértek, ám ennek az önkormányzat maradéktalanul, színvonalasan eleget tett, amit a zsűri a második körben el is ismert. Radnóti Ákos alpolgármester azt emelte ki: a koncepció kidolgozását olyan példátlanul széles körű helyzetfelmérés előzte meg mely során kérdőíves módszerrel, szakmai egyeztetésekkel, a városi diákfórumon elhangzott véleményekkel, kérésekkel fogalmazták meg az igényeket, s arra építették a koncepciót. Szólt arról is, hogy tavaly a Rómer Múzeum rangos szakmai különdíjat kapott a fiatalokkal való rendszeres foglalkozásaiért. Bárány István képviselő úgy vélte: az előterjesztés megmutatja, mit igényelnek a fiatalok. Szerinte szükség volna több, fogyasztási kényszer nélküli találkozási pontra, s igény mutatkozik az extrém sportok iránt is. Borsi Róbert (Fidesz-KDNP) a víztorony alatti extrém pálya bővítési lehetőségét vetített előre, s mint mondta, a marcalvárosi képviselők összefogásával két országos pályázatot is benyújtottak az exrtém sportlehetőségek fejlesztéséért.

Borkai Zsolt polgármester a koncepcióról szólva kifejtette: főleg a város fiatalokkal foglalkozó civil szervezeteit kell olyan helyzetbe hozni, támogatni, hogy az általuk jól ismert, megfogalmazott ifjúsági igényeket az önkormányzat, s annak intézményeinek segítségével meg tudják valósítani. Borkai Zsolt azt is elmondta: ígéretükhöz híven az EKF-pályázatban megfogalmazott elképzeléseket folyamatosan napirenden tartják

Az önkormányzat megszavazta az idei Szent László-díjasokat is. A rangos kitüntetésben Barabás László festőművész, Nagy István mesterfotós, Szalóky Albert OSB plébános, valamint Zombai-Kovács Ákos, a Győr Plusz televíziójának felelős szerkesztője részesülnek.

Hajba Ferenc

Fotó: O. Jakócs Péter