Győr+
2018.11.12. 14:22

Díjat alapított a QP Zrt.

A Magyar Tudomány Ünnepének nyitórendezvényén, a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében jelentette be Bogisich Ferenc, a győri Qualitative Production Gépipari és Kereskedelmi Zrt. vezérigazgatója, hogy a Magyar Tudományos Akadémiával közösen díjat alapít.

A hétfői díszközgyűlésen Lovász László akadémia elnök ünnepélyesen bejelentette, hogy a Magyar Tudományos Akadémia és a Qualitative Production Gépipari és Kereskedelmi Zártkörűen Működő Részvénytársaság az alkalmazott tudományok területén kiemelkedő eredményeket elért kutatók részére QP Akadémiai Kiválóság díjat alapítanak.

Az emlékplakettet, az oklevelet és a díjat az MTA elnöke és a QP Zrt. vezérigazgatója együttesen adja át ünnepélyes keretek között a Magyar Tudományos Akadémia évi rendes közgyűlésén. A QP Akadémiai Kiválóság díj megalapításáról szóló dokumentumot Lovász László, az MTA elnöke és Bogisich Ferenc, a QP Zrt. vezérigazgatója írta alá.

 

 

Előzmények:

Az MTA elnöksége 2018. májusi ülésén elfogadta Bogisich Ferenc tulajdonos-vezérigazgatónak a díj alapítására tett felajánlását. Eszerint a QP Zrt. a Magyar Tudományos Akadémiával közösen díjat alapít, melynek odaítélését az MTA-ra bízta.

2018. szeptember 7-én Vékás Lajos, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke a QP Zrt. 25 éves születésnapi ünnepségén jelentette be, hogy közös díjat hoznak létre, melyre évente 20 millió forintot adományoz a QP Zrt. A díj a kiemelkedő eredményeket elért, 45 év alatti kutatókat jutalmazza. Az élet- és társadalomtudományok területéről 1-1 főt, a természettudományok területéről 2 főt, továbbá 1 főt a külföldön tevékenykedő magyar tudományos közösségből.

A díj pénzjutalommal és iparművésszel tervezett „trófea” átadásával is jár, amelyen az MTA és a QP Zrt. logója is megjelenik. Az elismerést az alapítvány kuratóriuma ítéli oda. A testület tagjai az MTA három alelnöke, egy külföldön élő magyar származású tudós, valamint a QP Zrt. vezérigazgatója.

A díjazott személyére a kuratórium által felkért, az MTA tudományos osztálya által delegált akadémikus tehet javaslatot, ennek alapján a kuratórium az MTA elnöke elé terjeszti döntési javaslatát. A díjat az elődök hagyományait ápolva és a területen újabb kiemelkedő eredmények elérését ösztönözve, hagyományteremtő céllal, 2019-ben adják át először.