Győr+
2017.03.30. 10:54

A naprakész szakképzés megvalósítása a cél

Az általános iskola első négy osztályában csak az alapkészségeket kell kialakítani, fejleszteni a gyerekekben. Az írást, az olvasást, a számolást, a testmozgást és a művészeteket, hiszen ezek a kézségek alapjai annak, hogy a későbbiekben el tudják sajátítani a tudást – hangsúlyozta Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar országos elnöke szerdán, egy győri konferencián a zsinagógában.

A Nemzeti Pedagógus Kar konferenciájának a célja, hogy népszerűsítse a pedagógus szervezetet, bemutassa munkáját. A kar feladata, hogy képviseljék a szakmaiságot, és közvetítsék a pedagógusok javaslatait a törvényalkotók felé – hangsúlyozta köszöntőjében Kaukerné Kovács Edit, a megyei területi küldöttgyűlés elnöke.

Horváth Péter két aktuális témáról, a 9 évfolyamos iskoláról és a nemzeti alaptanterv átdolgozásáról szólt. A 9 évfolyamos iskola bevezetését a kar akkor támogatja, ha igazi szakmai konszenzus alakul ki, melyben az általános iskolai pedagógustól az oktatáskutatóig megindokolják, hogy mi az értelme, mi a célja, és hogy valóban ez lenne a legjobb megoldás.

A nemzeti alaptanterv a kar szerint is átdolgozásra szorul, mert a közismeretnek és a képességfejlesztésnek az aránya nem megfelelő. A mai gyerekeknek nem lehet tankönyv centrikusan átadni a tudást, más módszerre és tartalmakra van szükség. Az hogy az iskola mindenkinek értéket tudjon adni a maga színvonalán, az változásokat kell, hogy generáljon – hangsúlyozta a szakember.

A szakképzés aktuális helyzetéről és terveiről Pölöskei Gáborné szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkár azt mondta, a naprakész szakképzés megvalósítása a cél. Egyre jobban be kell vonni a munkaadókat, hogy a képzés tükrözze az elvárásaikat. Van az iskolarendszeren belüli szakképzés, ami maga a az iskola, amely nem csak szakmát ad, hanem oktat és nevel is, és van az ifjú felnőttek számára a felnőttképzés – ezeknek a rendszereknek az összehangolást kell jól megoldani.

A szakképzés lehetőséget ad arra, hogy a végzős, ha akar munkába állhat, de azt is megteheti, hogy tovább képzi magát szakmájában. Régiónkban a legnagyobb szükség elsősorban kétkezi munkásokra van. Acs, bádogos, hegesztő, gépiforgácsoló, kőműves.bármikor el tud helyezkedni a munkaerőpicon. A magasabban kvalifikállt szakmák között is vannak hiányszakmák, elsősorban az informatika világában, de nagyon keresettek a műszaki techikusok is.

 

Földvári Gabriella

fotó: illusztráció