Győr+
2012.11.25. 10:27

A kalapos hölgy

Kalapszalont hirdet a Kazinczy utca egyik régi épületének homlokzata. Bent, a kicsiny boltocskában mosolygós, ősz hajú asszony ül a varrógép mögött, portékáitól körülvéve. Horváth Mária kalaposmesternél járunk, hogy beszélgessünk kihalófélben lévő szakmájáról.

A kis üzletben régi, fekete-fehér fénykép tanúskodik a „hőskorról”. Horváth Mária édesanyja 1949-ben kezdte az ipart, a fotón az első Kazinczy utcai szalon előtt áll, amelyet a hetvenes évek elején bontottak le.

 

Mária kertésznek tanult, de szívesen segített édesanyjának, s az élet úgy hozta, kitanulta, megszerette a kalapos mesterséget. Minden adott volt, hogy továbbvigye az ipart. A városban egykor sok nagy szalon működött, mára hárman maradtak, mindhárman családi hagyományt folytatnak. Mária csak női kalapok, sapkák készítésével foglalkozik. A klasszikus nyúlszőr kalapok alapanyaga Csehországból érkezik, a varrott sapkákhoz való megfelelő kabátanyagot a méteráruboltokból szerzi be. Egy-egy darab elkészítése jó fél napjába telik. A kalapos hölgy azt mondja, az utóbbi évtizedben egyre csökken a kereslet, pedig ő legalább félszáz féle fejfedőt képes készíteni.

 

Megváltozott a világ, kihalóban van az a korosztály, amelynek tagjai kalapot hordanak. A győri hölgyek manapság legfeljebb színházba vagy misére veszik fel, a hétköznapokon jó esetben sapkát használnak. Az iparos szerint az sem tett jót a szakmának, hogy mindenhová autóval járunk, nem mutogathatjuk fejfedőnket, megszűnt a belvárosi „korzózás”. Mióta a Dunakapu téri piac a Városrétre költözött, a külföldiek, az osztrák, szlovák asszonyok is nehezebben találnak rá a boltra.

 

Pedig hajdanán ők, valamint a pápai, a komáromi és a tatai hölgyek voltak a legjobb vevői. A mai kalapdivatról Mária asszony csak annyi biztosat tud mondani, hogy nem tévedhetünk, ha a színét a kabátunkhoz, formáját az egyéniségünkhöz választjuk. Semmi sem kötelező, a díszítése is egyéni kérés alapján történik. Szakmai szemmel nézve egy elegánsabb, nagy karimájú kalapra szaténdíszítés illik, a kisebb karimájúakra kerülhet masni vagy saját anyagából készített rátét. Horváth Mária kalapjai, sapkái felismerhetők az utcán formájukról, fazonjukról, anyagukról, leginkább arról, hogy mindegyik egyedi darab.

A legszebbet évekkel ezelőtt egy örömapa megbízásából készítette el, de sohasem láthatta a menyasszonyon. Olyannak kellett lennie, mint amilyet Audrey Hepburn viselt az Álom luxuskivitelben című filmben.

 

Földvári Gabriella

Fotó: Marcali Gábor