Győr+
2018.11.17. 14:25

A jin-jang szerepe a daganatok kialakulásában

Ezúttal a daganatos megbetegedésben szenvedőknek ad tanácsokat prof. dr. Feng Xiao Ping, amelyek a megelőzés szempontjából is hasznosak a hagyományos kínai orvoslás szerint. Az akupunktúrás szakorvos ugyanis egyre többször találkozik olyan fiatalokkal is, akik daganatos megbetegedésben szenvednek. Az alábbiakban a doktornő összeállítását olvashatják.

A daganatos megbetegedések elsődleges kiváltó oka a túlsavasodás, az antibiotikumok által kialakult immunrendszer gyengeség, a fogamzásgátlószerek és a génkárosodás – mondják nemzetközi kutatók

A hagyományos kínai orvoslás alapja a jin-jang elve, a két pólus harmóniája biztosítja testünk egészségét. Az egyensúly felborulása pedig megbetegedéshez vezet, mert a belső életenergia, a csi nem áramolhat akadálytalanul. A daganat soha nem egy helyre koncentrálható, hanem az egész szervezet problémája. A szervezet energia-egyensúlyának helyreállításával a daganat növekedése és szétszóródása lassítható, megállítható. Az ősi kínai szimbólum, a jin-jang, amely az energiakörforgást ábrázolja, két tulajdonságot jelez. A jin jelentése a hegy árnyékos oldala, a jangé pedig a hegy napos oldala. A kettőjük dinamikus együttműködése a mindenség egysége és egyensúlya. A jin és a jang megkülböztethető, de el nem választható. A daganatok a jinhez tartoznak. Az „árnyék” hideg, hűvös, nedves tulajdonsággal rendelkezik. Ez esetben a daganatot a gombákhoz hasonlítanám, amelyek ugyanezt a közeget szereti, ha pedig leszedjük, újra nőnek, terjednek. A nap a melege és a fény pusztítja el őket, és ez a „belső nap” a jang jel. A daganatos sejt sem bírja a meleget, és 43 fok fölött elpusztul.

Hogyan emeljük a testhőmérsékletünket? Például mozgással: egy átlagos ember súlyának nagyjából 45 százaléka izom. A sport bemelegíti az izmokat, az izzadás pedig méregteleníti a testet. Egy óra sportolás már nagymértékben tisztító hatású. Segíthetünk az úgynevezett melegítő hatású, energiát adó ételekkel is. Jang étel többek között a barna rizs és a barna kenyér. A húsok közül a vörös húsok, a halak és a kagylók. A zöldségek közül a vöröshagyma, a fokhagyma, a sütőtök és a cékla. A melegítő fűszerekről se feledkezzünk meg, ilyen a fahéj, a gyömbér, a szegfűszeg, valamint a chili. Az ezeket tartalmazó teák is segítenek. Fontos, hogy a vizet is melegen igyuk, hiszen a meleg italoktól intenzívebb lesz a vérellátás és a belső melegítést is megkaphatjuk. A legegyszerűbb mód a testhőmérséklet emelésére a forró fürdő, hiszen az emelkedett testhőmérséklet segíti az immunrendszert, hogy jobban funkcionálhasson. De figyeljen, aki szív- és magasvérnyomás problémával küzd, hogy a forróság ne okozzon problémát!

A hagyományos kínai orvoslás pedig kiemeli a moxa terápiát, mint a jang egyik legjobb támogatóját. A moxa emeli a testhőmérsékletet, gyorsítja az anyagcsere folyamatokat, méregteleníti a szervezetet, segíti a folyadék és a vizelet kiválasztódást. A moxázás egy melegítéses, égetéses gyógymód, amely még a mintegy kétezer éves akupunktúránál is ősibb eljárás. A gyógyítás során az akupunktúrás pontok fölött gyógynövényes rudakat égetünk. A gyúlékony anyag, amit a terápiára használnak, legtöbbször a fekete üröm. A kezelendő terület felmelegítésével stimuláljuk a vérkeringést, élénkítjük a sejtműködést, fokozzuk így a salakanyagok kiürítését. Csökkentjük a fájdalmat, s energiával látjuk el a testet.

 

(x)

 

Fotó: Marcali Gábor