Győr+
2017.06.06. 17:00

A 30. Alzheimer- Café összejövetel lesz szerdán

Az első magyarországi Alzheimer- Café 30. összejövetelét tartják június 7-én, szerdán 17 órától a győri Rába Hotel Belga éttermében.

2014. augusztus 28-án alakult meg az országban elsőként Győrben az Alzheimer Café, amit az eltelt időszakban, az ország minden pontján több mint 50 hasonló kezdeményezés követett és működik azóta rendszeresen.

Alzheimer- Cafénak nevezik azokat a rendszeresen megtartott klubfoglalkozásokat, amelyek az Alzheimer-kórban szenvedőket és főként családtagjaikat segítik, ahol a szellemi leépüléssel járó betegségekben szenvedők, családtagjaik és az érdeklődők tabuk és gátlások nélkül beszélgethetnek, tanácsokat kérhetnek egymástól és a szakemberektől.


 

Az Alzheimer-Café alapítója dr. Menyhárt Miklós, sebész, házi orvostan szakorvos, egészségügyi szakmenedzser főorvos. Korábban több évet franciaországi kórházakban töltött szakmai kiküldetésben és a Strasbourg-Nancy Egyetemen 2 év DIU neuro-pszichológiai képzésben vett részt. Jelenleg Franciaországban, a CH Commercyben tanácsadó főorvosként és a Commercy kórház volt igazgatótanácsi tagjaként is tevékenykedik és az e kórral kezeltek kórházi részlegének koordinátora. Magyarországon háziorvosi praxis tulajdonosa és vezetője Bőnyben.

Az Alzheimer betegségről érdemes tudni, nem gyógyítható, az elbutulásnak egy olyan formája, ami általános, az agynak egy folyamatos leépülését eredményezi. Az Alzheimer memória zavarokat, a gondolkodás és a viselkedés zavarát alakítja ki. Kezdeti időszakában nagyon könnyed tünetek lehetnek, azonban folyamatosan romlanak. A progresszió emberenként változik, de általában 8-10 évvel a kezdeti tünetek után kialakul a súlyos, végleges fokozat. Jelen pillanatban nem létezik semmilyen gyógyszer sem a betegség megállítására, csak néhány gyógyszer teszi néha letetővé a demencia tüneteinek lassítását. Az utóbbi 30 év demencia kutatásai egy jobb és mélyebb megértését tették lehetővé az agy Alzheimeres elváltozásainak. Napjainkban a kutatók a hatékony gyógyszert keresik, de keresik az agy egészségének megőrzésére szolgáló gyógyszereket is.

 

 

A memória zavarok, amelyek az agy működésének változását jelentik, sokszor első tünetei az Alzheimer betegségnek. De tudni kell, hogy az agyunk változása az öregedéssel nehézségeket hoz elő, sokszor elfelejtünk dolgokat. Ez az egyszerű időskori feledékenység. Ugyanakkor az Alzheimer és egyéb demencia formáknál elveszik a memória, a tünetek a fokozatosan súlyosbodnak. Ezek a tünetek már nem csak a természetes öregség kísérő jelei. Az Alzheimer betegség nem egyedül felelős a memória a zavarokért, sok embernek van feledékenységgel járó tünete, de nem Alzheimeres. Az Alzheimeres betegnél már a memória problémákon túl nehézségek alakulnak ki az ügyek intézésében, problémamegoldó képesség jelentősen romlik. A személyiség hangulatváltozásai alakulnak ki szemben a barátokkal, családtagokkal. Az írás és szóbeli kommunikáció zavarai jelentkeznek. Helyek, személyek, események összekeverése, vizuális képek értékelésének zavara.

Általában a család és a barátok veszik észre a tüneteket az Alzheimerben és más demenciákban, még mielőtt az érintett személy érzékelné a változásokat.

A családias légkör, amely az Alzheimer Cafékat jellemzi, engedi meg a tabuk nélküli beszélgetést és információ átadást, és az érdeklődőknek lehetővé teszi a betegség empátiás megközelítését és elfogadását.

 

F.G.

fotó: facebook