Ma este bemutató a Győri Nemzeti Színházban

Hazám, hazám te mindenem!

Fotó: Győri Nemzeti Színház
Farkas Mónika
2022.01.29. 17:08

A Co-Opera és a Győri Nemzeti Színház ma este mutatja be első számú nemzeti operánkat, Erkel Ferenc Bánk bánját. A Kossuth-díjas Vidnyánszky Attila rendezésében a címszerepet Molnár Levente és Haja Zsolt alakítják, az előadásban főbb szerepekben láthatjuk a teátrum magánénekeseit, Lázin Beatrixot és Schwimmer Jánost. II. Endrét városunk szülötte Bakonyi Marcell énekli. A bemutatót a Kossuth-díjas Medveczky Ádám vezényli.

A Co-Opera és koprodukciós partnereinek közös előadása a nemzeti összetartozás évfordulójára, 2020-ra készült el. A darabot a Győri Nemzeti Színház már a tavalyi évadában meghirdette, a járvány azonban félbeszakította a próbákat, idén azonban sikerrel le tudták gyűrni a nehézségeket. Már csak pár óra és debütál a shakespeare-i királydrámák mélységeit hordozó történet, hazánk nemzetközi szinten is ismert operaénekeseinek tolmácsolásában.

Fotó: MTI/Balogh Zoltán

A grandiózus mű a nemzeti összetartozás évfordulójára készült el. A bemutató a csíksomlyói nyeregben volt, a helyszínválasztás sem volt véletlen, mutatja a mű szakralitását és hihetetlen erejét – fogalmazott a világhírű bariton Molnár Levente, aki nemcsak címszereplője, de művészeti vezetője is a produkciónak. – Idén visszavisszük az előadást Székelyföldre, június 4-én a nemzeti összetartozás napján mutatjuk be. Nos, székelyként ott énekelni a nagy áriát, a Hazám, hazámat minden bizonnyal életem egyik legnagyobb dobása lesz, remélem a meghatottságtól nem csuklik majd el a hangom. Nagyon komolyan veszem ezen terheket, ugyanilyen nagy örömmel készülök a magyar barát, győri közönséggel való találkozásra is.“

Haja Zsolt

A bemutatót követően, a vasárnap délutáni előadáson Bánk bán jelmezét már Haja Zsolt bariton, a Magyar Állami Operaház magánénekese ölti magára. “Erkel Ferenc Bánk bánja alapmű, a magyar kultúra része, érthető, lelkünket is megindító zenéről van szó, a zseniális történet Vidnyánszky Attila rendezésében, Berzsenyi Krisztina korhű jelmezeiben és Cziegler Balázs díszletei között elevenedik meg.”

Az előadás erőssége, hogy a színház magánénekesei, Lázin Beatrix és Schwimmer János is főbb szerepekben mutatkoznak be. “Ezáltal válik egy koprodukciós előadás is győrivé, ezzel lesz igazán érvényes és hiteles közönségünk előtt” – emelte ki a színház igazgatója, Bakos-Kiss Gábor. A grandiózus produkcióban közreműködik a teátrum énekkara, tánckara és zenekarra.

Lázin Beatrix

Lázin Beatrix pályafutását mindenképpen megkoronázza a királyné, Gertrud szerepe, hiszen 25. évadát kezdte meg idén, most már mint a színház alkalmazottja. “Nagyon boldog vagyok, hogy bemutatjuk ezt az operát, reméljük az égiek kegyesek lesznek hozzánk a folytatásban is. Bárcsak repertoáron tarthatnánk, hogy újra és újra játszhassuk egy-egy ünnep alkalmával.”

Schwimmer János

“Ott van a haza, hol a haszon” Biberachot többször alakította már e deszkákon Schwimmer János, a színház magánékese és Örökös tagja .“Ez az ötödik rendezés, amiben játszom. Ez egy negatív szerep, nagyon élvezem, az a kihívás benne, hogy felmutassam benne a karakter saját igazát.”

Bakonyi Marcell basszbariton a világ számos helyén énekelt már. Győriként pályafutását itt kezdte, a Légy jó mindhalálig című musicalben. II. Endre szerepe fontos számára, hiszen ezzel debütált a Magyar Állami Operaházban, illetve egy korábbi Vidnyánszky Attila rendezésben is viselhette a súlyos koronát.

Bakonyi Marcell

A XIII. századi történet II. Endre udvarából Shakespeare jól ismert tragédiáinak mélységeit hordozza, az ármánykodás, a szerelem és a halál tematikája köré épül. 1861-es bemutatását követően többször dolgozták át. “A közhiedelemmel ellentétben az ősváltozat tenorra íródott, a XX. század első évtizedeiben azonban nem volt olyan énekese a Magyar Állami Operaháznak, aki ezt elő tudta volna adni – mesélt a darab izgalmas szövetéről Silló István, a színház zeneigazgatója.

Silló István

„Átdolgozták baritonra, a nagyon hosszú és terjedelmes dramuturgiát és szcenírozást is megváltoztatták. A jól ismert Nádasdy Kálmán-féle verziót vitte sikerre Palló Imre operaénekes, majd a legendás Simándy Józsefnek köszönhetően az opera visszakerült az eredetibe. Vidnyánszky Attila rendezésében mi most a bariton verziót tűztük műsorra.Bánk bánt egy bizonyos szint fölött álló zenekarnak könnyedén tudnia kell játszani, hiszen anyanyelvünkön íródott, nagyon sok népzenei és olasz operai elemmel tűzdelt. Erkel hazafias muzsikáját mind a zenekarunknak, mind az énekkarunknak határtalan öröm játszani estéről estére, hiszen olyan csodálatos melódiák vannak benne, ami minden magyar ember lelkéből szól” – tette hozzá a karmester.

Kapcsolódó témák: #Győri Nemzeti Színház | #zene |