Sóska késsel-villával

Győr+
2019.02.06. 10:55

Először a menzán alakul ki iránta az ellenszenvünk, aztán, ha szerencsénk van, valaki megmutatja, milyen is a finom sóska. Olvasd tovább és tégy egy próbát!

A sóskát jó krémesen és sok finom feltéttel kell kapnunk, hogy egyáltalán nekilássunk, ha már begyűjtöttük a negatív élményeinket. A feladat nem lehetetlen, mert sokunknak már sikerült, többek között nekem is, hiszen megszerettem.

Egyszer, amikor otthon is ez került az asztal közepére, szokatlanul kikerekedtek a szemeim. A hasztalan ételek közé soroltam az összes zöld levél pürésített változatát, de volt, ami végül értelmet adott neki. Egy tál fűszeres apró, sült hús, főtt vagy tükörtojás, sült krumpli, vajon párolt répa vagy sajtos pirítós. Ami ennél is fontosabb, nem vad zöld és savanyú püré volt ez, hanem szép krémes, kis tejfölszemcsékkel teli édeskés szósz. Ekkor szerettem meg és ültem elé ezután bátran a sóskának, spenótnak, salátalevél- mártásnak egyaránt. Igen, ahogy említem: mártás – így nevezik sokan, hiszen, ahogy én is javaslom, együk inkább szószként sok finomsággal, akár mélytányér helyett lapos tányérból, késsel és villával, mert egészen más megvilágítást kap. A hét közepén szoktam készíteni a gyorsasága és vitamin- és energiatartalma miatt. Leginkább főtt tojással, csirkével, virslivel és párolt zöldséggel.

Bevásárlólista (4 személyre):

500 g sóskapüré/1 kg friss sóskalevél

150 ml habtejszín

150 ml tejföl (20%)

1 ek kukoricakeményítő

1 kk tengeri só

2 ek cukor vagy ennek megfelelő édesítőszer

Fűszerek: 3 szem szegfűbors, 8 szem feketebors, 4 babérlevél

250 ml víz

Feltétek

500 g csirkemellfilé

1 ek őrölt piros paprika

1 kk tengeri só

4 db tojás („L”)

500 g főtt krumpli

Elkészítés

1. Az aprított leveleket vagy fagyasztott sóskapürét bátran felhasználhatjuk fagyosan is. Egy közepes méretű fazékba teszem, 1 ek olajat adok hozzá, majd azonnal az összes fűszert, amit az olajban hagyok 1-2 percig pirulni. Ezután felöntöm a vízzel, megsózom és lefedve 20 percig enyhén forralom.

2. Egy másik tálban elkészítem a habarást, a tejszínből, keményítőből, tejfölből kikeverem a szép sima masszát, amihez a végén hozzáadok 1 merőkanálnyi sóskalét, elkeverem és hozzáöntöm, megvárom amíg felforr, kóstolom, ha elég ízes, akkor félre is teszem tálalásig.

3. Közben elkészítem a „köreteket”. A csirkemellet felkockázom és meghintem sóval, piros, őrölt paprikával, majd 10 percig pihentetem, végül forró serpenyőbe téve 2 ek olajon kisütöm.

4. A buggyantott tojáshoz 3 dl vizet forralok 1 kk sóval és 1 kk ecettel. Amikor aprón gyöngyözik, akkor kanállal nagyon finoman megkeverem. Pohárba vagy szűrőkanálba leütök egy tojást és a lassú örvény közepébe óvatosan beleteszem. 3 perc lassú tűzön főzés után szűrőkanállal kiveszem. Ezt minden tojással egyenként teszem meg.

5. A krumplit vagy zöldségeket megfőzöm sós vízben és utána a csirkés serpenyőben megpirítom még 1 kk vajon.

Mindez sült krumplival, sült virslivel, édesburgonyával és pirítósokkal is isteni!

#SzarkaZsófi

Kövesd Zsófit a Facebookon is!