Bigos: Lengyel húsos káposzta

Győr+
2019.01.30. 07:06

Aki szereti a székelykáposztát, az imádni fogja ezt az ízvilágot is. Még ízesebb, gazdagabb, de mégis könnyebb, mert a savanyú káposzta mellé friss káposzta is kerül a fazékba.

Egy kiadós egytálétel, amit ebben a báli, farsangi időszakban főznek a lengyelek gyakran másnaposság ellen is, no meg mert isteni, ezért is érdemes belőle nagy adagot készíteni. Én minden alkalommal elteszek 2 csészényit a fagyasztóba, amolyan vészesetre. Valóban hatásos egy hosszú, bálozós éjszaka után, mert azonnal helyrehozza a gyomrot és felnyitja az egyébként szűkös pupillákat. A lengyelek receptje ez, de mint ismeretes, ahány ház, annyiféle változat található ebből is. Van, amelyik több füstölt hússal, aszalt szilvával, különböző gombafajtákkal készül. Az én receptemben nagyjából minden van, nekem így ízlik a legjobban. Amitől pedig cukor sem kell a savanyú káposztához, az az édes cékla, sárgarépa és a szilva. Gyönyörűen kiegészít minden hozzávaló minden ízt, így kapunk egy tökéletes ízbombát a tányérunkra, amelyre szintén igaz káposzta lévén, hogy 3 napig is ehetjük, mert minden melegítésnél csak finomabb és finomabb lesz.

Bevásárló lista:

500 g savanyú káposzta

500 g friss fejes káposzta

500 g sertéscomb

2 szál sárgarépa

1 kis gumó cékla

100 g füstölt kolbász

100 g füstölt szalonna

100 g aszalt szilva

50 g gomba (csiperke, vargánya, róka)

1 fej vöröshagyma

3 ek zsír

200 ml száraz fehérbor

2 evőkanál paradicsompüré

4 gerezd fokhagyma

1 ek liszt

Fűszerek: 4 db babérlevél, fél kk kakukkfű, fél kk rozmaring, 2 szegfűbors, 1 kk majoránna, 8 szem bors, 3 kk tengeri só

Tálalásnál: tejföl, tejszín

Eszközök: min. 5 literes fazék

Elkészítés

1. Mindenekelőtt a húst kockákra vágom, összeforgatom egy ek olajjal, majd állni hagyom minimum 15 percig, majd 1 ek zsírban megpirítom, hozzáadom a kockázott hagymát, szintén megdinsztelem 5-6 perc alatt közepes lángon. Ekkor teszem hozzá a fűszereket: pirospaprikát, köményt, rozmaringot, kakukkfüvet, aprított fokhagymát. A fűszerek zsírban adják ki a legjobb ízüket, de ügyelni kell rá, hogy ne égjenek meg. Éppen ezért csupán 20-25 másodpercig keverem, hozzáadom a paradicsompürét és rögtön felöntöm 2 dl borral.

2. A borban lévő alkoholnak szintén el kell párolognia, ha főzünk vele, az íze sem volna jó, ha benne maradna, de aggodalomra semmi ok, mert ez kb. 10 másodperc alatt megtörténik. Így ezt is hagytam forrni 1 percig és máris felöntöttem a ragumat fél liter vízzel, sóztam, majd lefedtem 1 órára közepes lángon továbbfőzve.

3. Közben felszeletelem a nyers káposztát, a répát, a gombát (gombából konzerv is, szárított is mehet), picit apróbbra vágom a savanyú káposztát, céklát kockázom, répát karikázom és miután a húst megkóstoltam és puha (1 óra főzés fedő alatt), ezután felöntöm még 2 liter vízzel, hozzáadom a feldarabolt zöldségeket, aszalt szilvát, és még 1 órán át főzöm, még mindig közepes lángon, fedő alatt.

4. Elkészítem a habarást, ami elhagyható, ha hígabban vagy liszt nélkül szeretnénk fogyasztani, de mi sűrűbben szeretjük. Egy kis tálikóban (tálkában) 1 ek vizet simára keverek 1 ek liszttel, majd folyamatosan keverve a levest, hozzáöntöm és felforralom.

Tálalásnál tejfölt, tejszínt adok mellé, friss, kovászos kenyeret vagy zsömlét, és természetesen jó lengyel szokás szerint egy kupica vodkát, hogy a nehéz étel igazán jól essen.

#SzarkaZsófi

Kövesd Zsófit a Facebookon is!