Győr+
2018.08.26. 15:52

Barackos tönkölypite

A fesztiválok kedvelt standja a házi sós és édes sütemények bódéja. Pontosan tudjuk, hogy milyen omlós egy sajtos rúd vagy egy linzer tészta, de ritka az, ami tönkölylisztből készül, pedig azt bátran eheti bárki, ezért készítsünk otthon egy egész tepsivel!

Azt azért nem tanácsolnám, hogy vigyük is magunkkal az elkészített süteményt, ha megkívánnánk a street food bármelyikét, legyen mit elővenni, de otthon bátran csaphatunk egy házi lakomát belőle. Sok gyenge minőségű fehér liszttel találkozom, amivel sejtésem szerint, nem vagyok egyedül. Éppen ezért egyre többünk elkezdte használni a rozs- és tönkölylisztek fajtáit, amivel szintén meg kell tanulni jól bánni, de minden esetben megéri a gyakorlatozásra szánt idő, mert egészséges és 1-2 bevált trükkel, talán még finomabb is a megszokottnál.

Rutinos háziasszonok már lapozhatnak is tovább a bevásárló listához, de kezdő konyhatündéreknek leírom a tapasztalatamat és tanácsaimat!

Ötletek rozs, tönköly magvas lisztek használatánál:

A jobb állag kedvéért a tésztánk  1/2- ben használjunk fehér lisztet, amennyiben tehetjük, ez a mennyiség nem mérvadó, viszont sokkal szebb lesz sülésnél a tésztánk.

A zsiradékot ne felejtsük, hiszen szárazabb, tömörebb lisztekről van szó, így a kókuszzsír, kacsazsír, olíva olaj és a magas zsírtartalmú vajból bátran adagoljunk.

Dagasszuk, dolgozzuk ki alaposan, mert nem olyan finoman őrölt, mint a megszokott fehér liszt egyik sem, ami egészséges is egyben, de több munkát is igényel.

Szárított élesztővel jobban megkelnek és több időt is igényelnek ehhez, amit én gyakran éjjeli kelesztéssel oldok meg. Este 10 órakor beteszem a hűtőbe és reggel 7 kor felhasználom a nyers tésztát.

A szép fényességét sülésnél kettéválasztott tojással érem el, először a fehérjével kenem le a sütemények felületét, majd 15 perc száradás után a sárgájával alaposan.

Érdemes kipróbálni, tesztelgetni, utána pedig megfigyelni a szervezetünk reakcióját az újabb lisztek használatával. Könnyebb, gyorsabban reagáló, egészségesebb közérzet!

 

Bevásárló lista

 

Tészta

250 g vaj

250 tönkölyliszt (30 g fehér, búzaliszt)

nagy csipet só

1 egész tojás

1 kiskanál édesítőszer

 

Töltelék

1 kg barack (őszi, sárga akár vegyesen)

1 narancs leve és héja

2 evőkanál édesítőszer

2 csomag pudingpor

2 kiskanál fahéj

5 dkg vaj

 

 

Elkészítés

1- A barackokat felnégyeljük és az édesítőszerrel, fahéjjal feltesszük főni egy fazékba. Mikor forr, botmixerrel összeturmixoljuk, hozzáadjuk a narancs levét, reszelt héját és a pudingport. Tovább mixeljük, hozzáadjuk a vajat és félretesszük hűlni.

2- A tésztához a hideg vaj kockákat elmorzsoljuk a sütőporos liszttel, sózzuk, édesítjük és 50 perc alatt a hűtőben visszahűtjük.

3- A sütőt előmelegítjük 180 fokra, a tésztát ketté osztjuk. Egy nagy tepsi formát kibélelünk a tészta egyik felével, amit kinyújtottunk, rásimogatjuk a barackos tölteléket, majd rátesszük a tészta másik kisodort felét.

4- A sütőben 30-35 percig hagyjuk, amíg picit már barnulni kezd a széle a piténknek. Langyosan vagy hidegen szeleteljük!

 

Tipp: Nem baj, ha túl kemény a tiszta visszadermedve, kicsit ütögessük meg a sodrófával, így a vaj szerkezete átalakul. Omlós tésztáknál előfordul, hogy szétesik, de ez nem probléma, foltozzuk-toldozzunk, finom lesz!

 

 

#SzarkaZsófi

Kövesd Zsófit a Facebookon is!