MOHU: júliustól fizetni kell egy eddig térítésmentesen leadható hulladéktípus után is

Győr+ Fotó: Győr+
2026.06.23. 15:40

A MOHU Zrt. döntése értelmében 2026. július 1-től a hulladékudvarokban már csak térítés ellenében, mennyiségi korlátozás nélkül lehet leadni az építési-bontási hulladékot. A győri régiót érintő változás: június 17-től a gipszkartonhulladékot kizárólag a Sashegyi Hulladékkezelő Központban veszik át.

Módosul az építési-bontási hulladékok leadásának rendje azokban a lakossági szelektív hulladékgyűjtő udvarokban, ahol ez a szolgáltatás biztosított – tájékoztat hivatalos weboldalán a MOHU (itt linkeljétek be, kérlek a MOHU vonatkozó oldalát: https://mohu.hu/hu/epitesi-bontasi-hulladek-tajekozato )

Eddig 500 kilogrammig díjmentes volt az átvétel

A legelterjedtebb lakossági kvóta szerint mostanáig évente maximum 500 kilogramm építési-bontási törmeléket lehetett díjmentesen leadni ingatlanonként a legtöbb erre kijelölt hulladékudvarban.

Az építési-bontási hulladék nem koncessziós hulladék. A hulladékudvarok mellett építési-bontási hulladék leadására – az átvevő partnerek egyedi díjszabása mellett – engedéllyel rendelkező hulladéklerakókban, valamint építési-bontási hulladék hasznosító telephelyeken is van lehetőség, illetve egy komolyabb felújítás esetén lehetséges a felújítást végző céggel szerződni annak elszállítására. A MOHU Zrt. honlapján azonban úgy fogalmaznak, hogy mindezek mellett egyfajta kényelmi szolgáltatásként továbbra is biztosítják a hulladékudvari leadás lehetőségét a lakosság számára.

Július 1-től már csak térítés ellenében

Július 1-től azonban már csak térítés ellenében van lehetőség az építési-bontási hulladék leadására, mennyiségi korlátozás nélkül átveszik azonban a következő szakmai besorolású hulldéktípust:
• HAK 17 09 04 építési-bontási hulladék (kevert építési-bontási hulladék, amely különbözik a 17 09 01-től, a 17 09 02-től és a 17 09 03-tól);

• HAK 17 01 07 építési-bontási hulladék (beton, tégla, cserép és kerámia frakció vagy azok keveréke, amely különbözik a 17 01 06-tól).

Az átvétel díja egységesen bruttó 36 Ft/kg

A bevezetett átvételi díj – a MOHU tájékoztatása szerint – kizárólag a hulladékhoz kapcsolódó költségeket, vagyis a gyűjtést, tárolást, szállítást és kezelést fedezi.

Az ok pedig, amiért ezen túl díjat szednek a lakosságtól is, végtelenül egyszerű. Erről így ír weboldalán a cég: „Az intézkedés oka, hogy a korábbi, kifejezetten a lakosságnak járó ingyenes, mennyiségi korláthoz kötött szolgáltatással kapcsolatban sajnos sorozatos visszaélések voltak tapasztalhatók gazdálkodó szervezetek részéről, amelyek veszélyeztették a szolgáltatás fenntarthatóságát, sőt, több esetben ellehetetlenítették azt.”

A hulladékgyűjtő udvarokban az építési-bontási hulladék leadása továbbra is kizárólag a lakosság számára biztosított szolgáltatás, személyi igazolvánnyal és lakcímkártyával szükséges igazolnia magát minden igénybe vevőnek. A hulladék leadása után a számlát utólag küldik majd ki, amit egy megadott határidőig kell befizetni.

Gipszkartont Győrben csak a sashegyi központban vesznek át

A MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. által végzett szakmai ellenőrzések és a vonatkozó hulladékgazdálkodási előírások felülvizsgálata során megállapították, hogy a lakossági eredetű gipszkartonhulladék hulladékudvarokban történő átvétele nem felel meg a hatályos jogszabályi és szakmai előírásoknak – olvasható a GYHG Győri Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. hivatalos oldalán. (link: https://www.gyhg.hu/valtozas-a-gipszkartonhulladek-atvetelenek-rendjeben#/ )

Ennek megfelelően – írja közleményében a GYHG – módosították a hulladékudvarok működését érintő gyakorlatot, ezért 2026. június 17-től a társaság által üzemeltetett 43 hulladékudvarban a lakossági eredetű gipszkartonhulladék átvételére nincs lehetőség.

A gipszkartonhulladék továbbra is leadható a Sashegyi Hulladékkezelő Központban (9028 Győr, Külső Fehérvári út 1.), ahol annak átvétele és kezelése a vonatkozó előírások szerint, díjfizetés ellenében történik.

A Sashegyi Hulladékkezelő Központban alkalmazott átvételi díj: 45,5 Ft/kg + ÁFA.

Kapcsolódó témák: #Győr | #hulladék | #MOHU |